haavastripp seljal 18.07.08 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere, mul lõigati seljal ateroom ja õmblemise asemel asetati haavale haavastripp. ja küsimusi ja segadust on selle kummalise asjada palju.
1) kui kaua haavastripp haaval on? (st, et kas tuleb ise ära võib peab kuhugi eemaldama minema....erinevad arstid on selle kohta vastakat infot jaganud)
2) kas haavastripil peab kandma plaastrit?kas seda haavastrippi peab kahmingit moodi puhastma (ma ei näe seda selga ise hästi, aga selline kuivanud veri või midagi seal on ja see ei ole ilus:P
3) kuidas aru saada, et haav seal stripi all n-ö "valmis" ehk siis paranenud on?
4) mis on haavastrpi töö põhimõtted?

ja ongi kõik....

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Haavastrip on üks võimalus haavaservade teineteisele lähendamiseks, et need kokku kasvaksid. Põhimõte sama, mis õmblemise ja klambrite korral. Viimased pannakse läbi naha, strip kleebitakse naha peale. Haavastripi peal võib kanda plaastrit, aga pole obligatoorne. Haavastripiga võib käia dussi all. Haavastrippi tuleb peal hoida sama kaua kui haavaõmblusi - oleneb haava kohast kehal ja ka patsiendi vanusest. Mida peale lähemal on haav ja mida noorem on patsient seda kiiremini haav kokku kasvab - vahemikus 5-14 päeva.