veresegune lima pärasoolest 26.05.08 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Pisut piinlik on oma muret kurta, aga häda ei anna häbeneda...
Olen 35-a naine. Mul on kaks kuud olnud väike palavik (36,9-37,2) ja õige õrn näriv valu ülakõhus veidi vasakul. Gastroenteroloog tegi kuu aega tagasi põhjalikud vereproovid, ka kasvajamarkerid (soolestik, magu, kõhunääre) - kõik korras. Gastroskoopiat ei pidanud vajalikuks. Kirjutas Raniberli, kõhuvalu kadus, palavik hooti jäi.
Mõned päevad tagasi tundsin väikest seedekorratust, raskust kõhus ning tegin endale klistiiri (u 800 ml keedetud jahutatud veega). Vabandan järgneva spetsiifilise kirjelduse pärast, aga siin mu mure peitubki. Vesi väljus sooltest koos selle sisuga. Mõne aja pärast tundsin jälle vajadust väljakäiku minna ning siis tuli pärasoolest vaid verekiududega lima. Punnitamise peale veelkord, ikka nii, et paber värvus punaseks. Üsna varsti käisin veel paar korda ja siis tuli veel vaid väljaheitetükke, veidi ka pruunikat lima. Järgmistel päevadel oli väljaheide normaalne ja on seda olnud siiamaani. Kõhukinnisuse üle ei kurtnud ei enne ega nüüd.
Läksin siis hirmuga EMO-sse, kus tehti vereproov, uriiniproov, kirurg vaatas pärasoolt - ei midagi ebanormaalset. Olen pärast sünnitust (2 a tagasi) hemorroididega küll hädas olnud, aga praegu mitte.
EMO-st saatis tohter mind miskipärast gastroskoopiasse, kus täna käisin. Selgus, et on mao limaskesta pindmine põletik - raviks Nexium. Sellega näivad olevat esmased uuringud lõpetatud ja edasi perearstile ning ilmselt proktoloogi juurde käik. Aga see võtab ju jälle kuid aega...
Minu küsimus on tegelikult selline: kui täpsed või usaldusväärsed on need kasvajamarkerid vereproovist? Kui on korras, kas siis võib kindel olla, et seda kõige kurjemat haigust ikka ei ole? Minu ema suri jämesoolevähki, nii et kuulun ka riskigruppi. See verine eritis soolest on ju väga kurjakuulutav sümptom. Kas kannatab oodata paar kuud, enne, kui proktoloogile aja saab?

Tänan!
Murelik..

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

kahjuks tõesti normaalsed kasvajamarkerid sajaprotsendiliselt kasvajat ei välista. Defekatsioonil vere ja lima eritumine on igal juhul näidustuseks, et jämesoolt uurida - teha koloskoopia. Sellist uuringut saab korraldada ka perearst.