Sapikivid ja pankreatiit 25.10.07 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere

Mul olid selle aasta alguses sapikivid ning nende tagajärjel ka tõsine pankreatiit. Märtsi lõpus oli laparoskoopiline operatsioon ning eemaldati sapp koos sapikividega. Kas sapikivid võivad uuesti tulla ning kui suur tõenäosus on, et kordub pankreatiit? Täna tundsin ülakõhus ja seljas tutavat valu.

Annika

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

sapikivid tekivad reeglina sapipõies ja kui viimane puudub, siis ka sapikivide teke on ebatõenäoline. Peale operatsiooni võivad aga vahel sapiteedesse jääda väiksed kivid, mis aastatega võivad kasvada ja niimoodi uuesti haigusnähte seal hulgas ka pankreatiiti põhjustada. Sapiteedes kivide teke on ka võimalik, aga selle tõenäosus on väga väike.