Väike defekt 18.11.01 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere lp doktor!

Olen 9 a. tütre ema. Mures olen juba tema sünnist saati. Nimelt tal on vasakul jalal üks varvas vääraenguga, s.t. peaks olema kaks lüli aga temal on kolm lüli. Oleme käinud 3-4 aastaselt Tartus arstide juures, siis peeti operatsiooni varaseks. Nüüd on minu kallis ja muidu igati ilus-terve-tark tütar hakanud defekti häbenema (kool, defekti varjamine jne). Ühesõnaga kirjeldades on teine varvas sama suur kui esimene, isegi pikemgi. See mõjub juba ka jalanõusid kandes negatiivselt jne. Me tahame ruttu operatsiooni teha ja see on kõige rohkem minu tütre soov!

* Kui kiiresti ja valutult on selline operatsioon võimalik teha?

* Kas on võimalik muuta sama väikseks kui teisel jalal?

* Kui kiiresti ta peale op-i kõndima saab hakata ja koolis käima?

* Millest üldse selline defekt on tekkinud ja kas see võib juhtuda ka järgmise lapsega (olen uuesti rase)? Suguvõsas ega mitte kellelgi pole taolist juhtumit ja mõlemad lapse vanemad on täiesti terved...

* Võibolla pöörduda hoopis plastilise kirurgi poole?

Ette tänades ja vastust oodates,

Murelik ema

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Vastan nii konkreetselt kui võimalik

1) operatsioon kestab mitte üle tunni. Operatsiooni saab teha üldnarkoosis, aga ka kohalikus tuimestuses - kummagi puhul valu ei tohiks olla. Peale operatsiooni mõningase valuga tuleb arvestada.

2) ilma nägemata ei julge lõplikku vastust anda - kui probleem on vaid ühes üleliigses lülis, peaks see võimalik olema.

3) jällegi nägemata on raske täpselt vastata. Olenevalt milline lüli oleks vaja eemaldada, sõltub ka jala fikseerimise vajadus. Ka kipsis jalaga võib koolis käia. Üle 2 nädala pole koolivabastust mingil juhul vaja.

4) defekti teke on seotud loote arenguga, konkreetset põhjust ilmselt niisugustel juhtudel pole võimalik välja tuua. Kuna Teie suguvõsas pole sellist probleemi varem esinenud, on vähetõenäoline, et tegu on geneetilise defektiga.

Päris eitada seda aga ei saa, kuna nn. resessiivsete geenide samaaegse pärimisega isalt ja emalt võivad ka tekkida sellised hädad, mida varem pole kellegi esinenud. Selle küsimusega võiksite pöörduda ammendava vastuse saamiseks geneetikute poole - kindlasti on Tartu Ülikooli Kliinikumis olemas sellised spetsialistid. Minu teadmiste järgi sama vea ilmnemist Teie oodataval lapsel ei tasuks karta.

5) ma ei usu, et plastikakirurgi poolt midagi teistmoodi tehakse, kui lastekirurgi või lasteortopeedi poolt. Mina ise soovitaksin Teile dr. Härmat või dr. Stukolkinit Tallinna lastehaiglas traumatoloogia-ortopeedia osakonnast.