FLEBOTROMBOOS 16.11.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Emal 76a diagnoositi f.tromboosi.Jalal on veresooned laienenud tromboosi kohal-seal on nagu mingi mügarik ja see koht iseäranes on valulik, kui kõnnib, istub, või seisab läheb jalg mõne koha pealt sinakaslillaks. See on kestnud mõne nädala.Täna tekkis ka teisele jalale veresoonelaiend, mis on valulik--käis jala arsti juures.Kas on võimalik teha mingit veresoonte opi? Kas peab lamama jalad patjadel?Kas on reaalne hirm,et tromb liikuma hakkab? Kas sellest võib areneda gangreen? Kui pikad on opi järjekorrad ja kas on võimalik ka tasuline op kui järjekord pikk? Ja mis op maksab ja kelle poole pöörduda.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Küsimusi palju ga konkreetseid vastuseid on raske anda. Kui on tegu pindmise veenipõletikuga ja veenilaienditega, siis on operatsioon mõeldav, süvaveeni tromboosi korral sellel olulist mõtet ei ole. Igasuguse veenipõletiku korral lamamisreziim, jalad kõrgemale tõstetuna on näidustatud. Trombioht on suur süvaveeni tromboosi korral, pindmise varikoosi tromboosi korral on see väike. Gangreeniohtu ei tohiks olla kummalgi juhul, välja arvatud kui esineb lisaks ka arterite haigus. Operatsioone ägeda tromboosi korral ei tehta. Plaanilise operatsiooni järjekorrad veenilaiendite operatsioonile olenevad haiglast. Tasulisele operatsioonile minu teada järjekordi ei ole, tasu sõltub jällegi raviasutusest. Haigekassa hinnakirja järgi 1 jala varikoosi operatsioon maksab suurusjärgus 5000 EEK-i. Peaksite pöörduma perearsti saatekirjaga üldkirurgi vastuvõtule.