Küsimus jalahaava kohta 27.10.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Meil selline mure. Minu 77. aastasel vanaemal jalal haav juba kaks kuud, mis ei parane. Pidevalt käib arsti juures, on soovitatud kõikvõimalikke salve, kreeme, geeli, õli: näiteks Višnevski salvi, astelpajuõli, Normlgeeli, Streptotsiidsalvi, mida küll tänapäeval enam ei ole, aga tal oli veel kodus vanast ajast, mis küll vist aegunud. Loputanud on ta seda haava kaaliumpermanganaadi lahusega ja vesinikuga, alguses vaatasime, et on mädane haav, aga immitseb mingit koevedelikku ja haava ümbrus punetab. Jalg haava piirkonnast kõvasti valutab. Glükoositase veres korras. Tal on juba 25. aastaselt diagnoositud hüpertooniatõbi RR pidevalt umbes 210/130 mmHg. Haavade paranemisega enne probleeme olnud ei ole.
Perearst saatis ta nüüd veresoontekirurgi juurde, aja ta sai alles kahe kuu pärast. Veresoonte kirurgi juurde sellepärast, et haav veresoone peal ja arst arvas, et haav ei parane kuna tegu halva verevarustusega, jalad tsüanootilised, külmad.
Aga kas see on ikka veresoonte kirurgi rida, me ei ela Tallinnas ja tal Tallinnasse tulek bussiga 40 kilomeetri kauguselt pole kerge. Tahtsingi seda küsida, et kas ta peaks minema ikka veresoontekirurgi juurde või üldkirurgi vastuvõtule. Või millega võiks üldse tegu olla?
Tänan Teid juba ette!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ilma haiget nägemata pole kindlasti võimalik diagnoosida. Jalahaavandid on kahte tüüpi: venoossed haavandid ja isheemilised haavandid. Ühel juhul on tegu veenipaisuga jalas, teisel juhul verevarustuse puudulikkusega. Verevarustuse puudulikkuse s.o. isheemiliste haavandite korral saab soodsal juhul aidata veresoontekirurg, venoossete haavandite ravi on üldkirurgi rida. Üldkirurgile näitamisest oleks niipalju kindlasti abi, et saaks selgeks, millega on tegu, venoosse haavandi korral saaks läbi viia ka ravi.