arteri lõikus 05.07.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Olen 67 aastane töötav naine.Peale mitmekordset ja tulemuseta reumatoloogide poole pöördumist läksin vasoloogile, et selgitada oma käimisraskusi. Nii selgus teisel katsel soonekirurgiga, et mul on arteri sklerootilised muutused , mis tekitavad nn vahelduva lonkamise. Seda pidi ravima vaid operatsioon, milleks ka end kirja panin ning selle toimumise aeg sõltuvat Haigekassa heldusest.Küsimus:
kuigi minu tohter väidab, et see häda ei süvene lähiajal, siis minu kogemus seda ei kinnita.Suudan vähem käia ja pean jätkuvalt tihemini seisma, istuma jne., seega mingit käimistreeningut harrastada on võimatu. Kas peaksin ise 30 tuhandese lõikuse kinni maksma (mis loomulikult on ebaõiglane,sest tööandjad maksavad iga kuu minu eest haigekassale vähemalt 2000 krooni ja seda viimasel 12 aastal kindlasti, ka ei ole ma paarkümmend aastat vajanud haiguslehte, sõltuvalt küll mitte hiilgavast tervisest, vaid töö iseloomust). Kui asi aga halveneb, siis tuleb vist seda teha?
Mis on halvenemine? Mida peaks ,, kiirabistama", mis ootamisprotsessi teadaolevalt lühendada võib?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Saan aru Teie nördimusest, et Te ei pääse kohe operatsioonile. Ei tea küll, kus veresoontekirurgi juures Te end järrjekorda panite, kuid ei usu, et järrjekord oleks nii pikk, et Te oma tervise tõttu ei jõua seda ära oodata. Soovitaksin küsida teisest raviasutusest, kui kiiresti seal löögile saab - mõnel raviasutusel võib olla lihtsalt haigekassaga lepingu maht otsas ja selle tõttu nad on huvitatud, et Te ise maksaksite.