põrn 15.05.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul oli ca. 8 kuud tagasi põrna operatsioon. Põrna ümber/küljes olid tsüstsid ja koos tsüstidega tuli välja võtta ka põrn. Kirurg oli napi jutuga mees ja nii palju sain ma aru,et põrna eemaldamine ei muuda eriti minu jaoks midagi, et teised organid võtavad töö üle. Kas ma tõesti ei pea enam selle peale mõtlemagi? Et pole vaja enam uurida kas ja kuidas mu organism sellest toibub? Kas mitte mingeid tagajärgi ei või olla? Sest mul esinevad siiski aeg-ajalt vasakus küljes, endises põrna piirkonnas valud ja mulle tundub, et tihti on see seotud kuidagi maoga (liiga tühi-täis kõht). Ning on esinenud ka pearinglusi. Perearst ütleb, et mul ei saa midagi enam viga olla sest põrna pole! Umbes sama juttu rääkis ta ka enne kui tsüstid olid diagnoositud, et mul ei saa midagi viga olla ja ärgu ma endale ette kujutagu!? Tema poole ma enam eriti pöörduda ei taha, ega julge.
Ühesõnaga kas võib olla mingeid tagajärgi ja kas peaks tegema uuringuid?

Ettetänades,
Jane

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ega põrna puudumist ühegi uuringuga ei muuda. Operatsioonijärgselt võivad valusid põhjustada liited, aga valud võivad olla tingitud põhjustest, mis ei pruugi üldse põrna operatsiooni või tema puudumisega seotud olla. Esimese mõttena tuleks minul pähe teha Teile gastroskoopia. Selleks peate siiski kontakteeruma oma perearstiga. Kui praegusega klappi ei ole, on võimalik teda ka vahetada.