papilloom 15.03.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

TERE!

Nahaarst diagnoosis 64aastasel mehel papilloomi ja saatis üldkirurgi vastuvõtule eesmärgiga see eemaldada. Kirurgi hinnangul pole antud juhul seda papilloomi oluline kõrvaldada. Muidugi, kui see umbes kuu aja vältel ei suurene või muul moel häda ei tee. Papilloom asub peas ja võib mõnikord kammimise vms tõttu viga/haiget saada, muidu see inimest ei häiri.

Aga küsimused on sellised:
1. millal üldse on papilloomi eemaldamine vajalik?
2. mis juhtub eemaldamata jätmisel? kas histoloogilised uuringud poleks olulised?
3. kas on midagi, millele peaks veel tähelepanu pöörama?

Lugupidamisega,
Janne

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Papilloomi eemaldamine on näidustatud kui jääb ette või kui häirib esteetiliselt. Mõlemad kriteeriumid on subjektiivsed ja on mõlemad patsiendi enda öelda.
Eemaldamata jätmisel võib see lihtsalt suuremaks kasvada, pahaloomuliseks läheb see harva. Eemaldamise järgselt on vaja kõiki selliseid nahakasvajaid histoloogiliselt uurida. Ainult uuringut teha ja nahakasvajat mitte eemaldada ei pea otstarbekaks. Igasugune nahakasvaja muutumine - värvi, suuruse ja subjektiivsete aistingute suhtes on alarmeeriv ja vajaks eemaldamist.