Küsimused luustiku kohta... 12.02.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere.
1. Kaua kasvab täiesti pooleks läinud luu kinni?
2. Kui operatsoonil on vaja täita mingi mühk vms luus, kas seda tehakse, millega?
3. Kui operatsioonis kohandatakse või muudetakse luud (lõhutakse), kas see annab pärast operatsiooni tunda ka, või keha "lepib" sellega, kaua selline asi paraneb. Näiteks nina... Arsti saadetes olen näinud et nad toksivad ninaluust kilde välja, et seda väoiksemaks teha. Kas pärast tõesti ei tunna midagi? Tagasi ei kasva vms?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

1. Oleneb luust ja patsiendi vanusest. Üldreegel on selline: mida suurem luu ja mida vanem inimene, seda kauem. 2-8 nädalat.
2. Sellest küsimusest ei saa hästi aru. Mida mõtlete "mühk" all?. Kui peate silmas muhku, siis sellisel juhul pole vaja ju juurde panna, vaid ära võtta. Kui peate silmas lohku, siis selle täitmiseks võib kasutada kuskilt mujalt võetud luud. Ainult kosmeetilisel eesmärgil teostatud operatsioonidel defektide katmiseks kasutatakse ka kunstmaterjale.
3. Loomulikult annab operatsioonitrauma enast tunda, eekõige valu näol. Sisuliselt tähendab see luumurru tekitamist operatsiooni teel. paraneb see sama kiiresti, kui tavaline luumurd. Nina puhul kuskil 2-4 nädalat. Kindel on see, et selle aja jooksul on nina valulik katsumisel, valu peaks kaduma 2-3 päevaga. Küsimusele tagasi ei kasva, on ka raske vastata? Kui tegu oli kasvajaga, siis võib see küll tagasi kasvada, kui oli tegu mingi traumajärgse deformatsiooniga, siis see reeglina jääb selliseks, nagu operatsiooniga tehti.