Kinnine eesnahk. 03.02.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Olen murelik ema. Minu 3,5 aastasel pojal on kinnine eesnahk. Lahtilõikamisega soovitati oodata 7-nda eluaastani. Kas on nii? Ma muretsen, sest ühel hetkel võidakse öelda, et kulla ema, kus te siiani olite? Millal on õige aeg lõikamiseks?
Ette tänades 3,5 a. poisslapse ema.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Päris nii ei saa öelda, et ainult selles vanuses on õige aeg. Olenevalt arstist ja ka vaadetest meditsiinile on aegade vältel põhimõtted muutunud. Teatavasti tehakse ümberlõikust teatud kultuurides rituaalsena juba imikueas, ilma et sellest midagi halba oleks. Väga hilise aja peale pole samuti mõtet asja jätta, kuna hügieeni seisukohalt võivad tekkida probleemid - põletikud. Minu arvates võiks seda teha ka praeguses vanuses. Kõige parem, kui pöördute lastekirurgi poole, kes soovitab, mida ja kuna konkreetsel juhul teha.