sapipõie operatsioon ja liited 09.01.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 24. aastane naine, 2003. aasta märtsis eemaldati mult operatsiooni käigus sapipõis. Alates sellest ajast olen enam-vähem pidevalt kannatanud kõhukinnisuse all (eelnevalt seda probleemi üldse ei olnud) ning ka tualetis käime on vaevarikkam.
Lugesin kogemata ajalehest, et pärast kõhuõõneoperatsioone tekivad tihti liited. Mis need täpselt on ning kas need võivad olla minu kõhuhädade põhjuseks? Kas tuleks pöörduda arsti poole või on võimalik kodus ise olukorda kergendada?

Ette tänades

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ei usu, et Teie kõhukinnisuse põhjuseks oleksid liited. Pigem on see seedeprotsessi ümberkõlastumine ilma sapipõieta. Mõnedel inimestel on hoopis vastupidi - sapipõie eemaldamise järgselt sooletegevus kiireneb. Füsioloogiliselt toimib sapipõis reservuaarina, kuhu inimene korjab maksas toodetud sappi, seal see ka kontsentreerub. Kui inimene sööb, siis sapipõis tõmbub kokku ja paiskab spi soolde, kus see võtab siis osa toidu seedimisest, eriti rasvade seedimisest. Ilma sapipõieta jookseb sapp pidevalt soolde, sõltumata sellest, kas inimene sööb või mitte. Kuna kaasajal inimesed reeglina söövad rasva suhteliselt vähe, siis sapipõie eemaldamine tavaliselt mingeid erilisi häireid ei põhjusta. Muud ei oska Teile soovitada, kui vaadata üle oma toiduratsioonid - rohkelt tarvitada värsket juur ja puuvilja, rohkelt liikuda, tarvitada taimseid õlisid, keefiri, tühja kõhuga juua rohkelt külma vett. Harilikult sellised meetmed aitavad. Kui abi ei saa, peaksite konsulteerima siiski arstiga.