kaksteistsõrmiksoole haavand 16.03.01 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Olen 48 aastane mees. Haavand on mind juba aastaid vaevanud. Kasutanud olen tabletiravi, sest olen arvamusel ,et operatsioon võib mõjutada erektsiooni ja üldist seksuaalsust. On minu arvamusel ka mingit alust?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Mingisugune alus Teie kartusel kahtlemata on - osadel, kuigi mitte paljudel kasteistsõrmiksoole haavandi tõttu opereeritud haigetel esinevad Teid hirmutavad hädad. Samas langetavad seksuaalsust ka osad haavandtõve raviks kasutatavad ravimid, näiteks tsimetidiin. Õnneks need muutused tabletiravi ajal on mööduvad. Kaasajal on olemas väga tõhusad kaksteistsõrmiksoole haavandi ravimid, nii et plaanilist operatiivset ravi haavandtõve korral rakendatakse suhteliselt harva, põhiliselt eluohtlike tüsistuste korral. Medikamentoosse regulaarse ravi, toitumis- ja elureziimiga peaks olema võimalik elada ilma vaevusteta ja operatiivset ravi pole vajagi.