probleem 07.09.01 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Lp. dr Jaan Tepp,

Minul esineb viimasel ajal väga tihti suuremaid mädapunne, mis on väga valusad ja segavad normaalset eluviisi. Kas te oskaksite öelda, millest see tingitud võib olla? Ja kas neid kuidagi ravida ka saab?

Vasaku jala reide on tekkinud selline suur muna, naga pealt pole midagi näha, kuid valus on, segab pidevalt ja katsudes tundub selline muna moodi moodustis.

Äkki oskate mulle nõu anda, mida teha?

Millest need tingitud võivad olla?

Ette tänades,

L.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Retsidiveeruvad mädapunnid, meditsinilises kõnepruugis furunkuloos on tõesti piinav ja kaunis visalt ravile alluv haigus. Põhjusi võib olla mitmeid, mis põhjustavad organismi vasuvõtlikkust teatud infektsiooni suhtes (kaasuvad haigused, hormonaalne tasakaal, väljaravimata infetsiooni kolle, hügieen).

Ravida saab seda kindlasti, kuigi ka parima ravi korral võib tekkida retsidiive.

Alustada tuleb ravi igal juhul konkreetse mikroobi ja tema tundlikkuse väljaselgitamisest antibakteriaalsete vahendite suhtes. See võimaldab valida õige rohu, et hävitada mikroobi, samal ajal tuleb kõigi vahenditega ka tõsta organismi vastupanuvõimet infektsiooni suhtes.

Muna reiel võiks olla põletikuline lümfisõlm, ilma seda nägemata seda siiski kategooriliselt väita ei saa.

Soovitada oskan pöördumist kirurgi konsultatsioonile, eelnevalt võttes perearstilt saatekirja.