Vähk 07.08.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Kas arsti poolt on eetiline või ebaeetiline kui öeldakse 72-a. naisele, et ta on "vähki täis" ? Jutt on minu emast, kes elab nüüd sellises depressioonis, et ei suuda nutmata päevagi mööda saata. Jah, ma saan aru, et olukord võib olla tõsine, kuid kes meist ei tahaks elada ? Fakt, et inimene on "vähki täis" ja kuna ta süda ei pea enam operatsioone vastu, siis algab iga uus hommik tõdemusega "Ega ma kaua enam ei ela..." Võibolla ei peaks sellises vanuses ja nii kurva diagnoosiga siiski inimest traumeerima ? Nüüd on raske meil kõigil ja depressioonis on kogu suguvõsa...

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kaasajal on üldtunnustatud norm, et haige peab teadma oma diagnoosi ja prognoosi. Selles suhtes ei saa sisu suhtes küll arstile midagi ette heita. Iseasi on muidugi vorm, kuidas see fakt "vähki täis" haigele teatavaks tehti. Kindel on see, et ükskõik kuidas selline teada haigeni jõuab, rõõmsaks ei tee see kedagi ja depresioon on sellisel juhul paratamatu. Mõnikord siiski ei räägita ka haigele kogu tõde, mis avaldatakse sugulastele aga neil juhtudel pole sugulastel ja ka meditsiinitöötajatel sugugi kergem seletada, miks raviga tervis ei parane ja seisund halveneb.
Head varianti kahjuks niisuguses seisus ei ole.