Veel mõni kysimus hemorroididest 22.06.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere
Lugesin siit erinevaid kysimusi-vastuseid hemorroidide kohta. Umbes 1,5 aastat tagasi käisin perearstile oma vaevusi kurtmas, kes soovitas kasutada Anusol kyynlaid. Kasutasin, aga kühmuke jäi ikkagi. Vaevusi pole see pea aasta jooksul enam põhjustanud, aga teadmine, et ta seal on, häirib. Võtsin nyyd asja käisile - panin erahaiglasse konsultatsioonile aja kinni. Siit lugedes jäi mul mulje, et kui need vaevusi ei põhjusta, siis eemaldada pole vajagi. Kas yhe arsti jaoks on veenev põhjus, et see mind lihtsalt häirib? Kas erahaiglas hoitakse ka mitu päeva sees? Kas lõikusele eelneb soolte puhastus vms?
Viimane, võibolla liiga loll kysimus, aga kysin siiski: kas hemorroidist võib saada alguse pärakuvähk?

-Tänan-
Signe

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Alustan lõpust - hemorroididest vähki ei tule. Ainuke oht on, et hemorroidide poolt põhjustatud vaevused - verejooks -on samad, mis vähja korral, ning selle tõttu võib viimane jääda avastamata.
Tõsi on ka see, et kui hemorroid vaevusi ei põhjusta, pole mõtet teda puutuda. Kui see Teid aga hirmsast häirib ja suudate seda ka arstile tõestada, küllap saate siis kuidagi kokkuleppele. Väliste hemorroidide eemaldamiseks pannakse ka kummirõngaid - s.o. ravi ilma operatsioonita. Viimane pole siiski mitte ebameeldivusteta patsiendile. Soole ettevalmistus tuleb teha igal juhul. Kui palju kuskil sees hoitakse, sõltub haiguse raskusest ja vahelesegamise(operatsiooni) ulatusest.