Põletikulised sopistused bronhides 21.05.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Olen 40 aastane meesterahvas, mittesuitsetaja. Minu diagnoosiks on krooniline bronhiit mis diagnoositi lapseeas. Probleem on selles, et alates lapsepõlvest kuni käesoleva hetkeni põen ma igal aastal 2-3 korda bronhiidi ägenemisi. Tehtud on palju sporti ja elatud igati tervislikku elu, kuid kõik need elatud aastad on minu kõrval "sõbrana" viibinud krooniline bronhiit - haiglad, arstimid jt. raviprotseduurid.
Hiljuti käisin haiglas kopsuarstil, tehti lisauuringud ning kinnitati ülalmainitud diagnoosi. Samas käis minu kopsuarst minu jaoks välja päikselise päästerõngana mõtte, et kuna põletikulised sopistused bronhides asuvad ühe kopsu alasagaras siis võiks need kolded kirurgiliselt eemaldada.
Ülalmainitust lähtudes esitaksingi Teile kui kirurgile mõne küsimuse.
Kas minu diagnoosi arvestades on võimalik ja tasub teostada antud kopsuoperatsiooni?
Kas see operatsioon mõjutaks tulevikus minu elukvaliteeti? Siin mõtlen ma üldtervist, sportimist, jõudu, vastupidavust jt. tervisenäitajaid.
Viimati järjekordselt haiglas olles muigas minu palatikaaslasest puruvana taat minu küsimusele ja ütles: "Noormees vast on mõistlikum nüüd täisjõus lõikuslaual ära käija kui seda hädisena paarikümmne aasta pärast teha..."
Mõtteid ja küsimusi on mul palju ning teadmatus tekitab kerget hirmu.
Oi kuidas tahaks oma kauaaegsest "truust sõbrast" kroonilisest bronhiidist lahti saada, sest see "kaval sõber" võib aegade jooksul muutuda piinavaks astmaks.

Vabandan pika kirja pärast.
Tänan Teid ette vastuse eest.
Lugupidamisega.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kopsukirurgia pole küll päris minu eriala, kuid kui pulmonoloog arvas, et sellest võiks abi olla, tuleks teda uskuda. On ju loogiline, kui haiguskolle, mis põhjustab järjest ägenemisi, asub vaid ühes kopsuosas, siis selle osa eemaldamine peaks asja parandama. Ühe kopsu sagara eemaldamine ei tohiks Teil tulevikus mingeid piiranguid põhjustada. Soovitaksin Teil pöörduda dr. Andrus Arro poole - võtab vastu Põhja Eesti Regionaalhaigla Mustamäe korpuses. Mina usaldaksin selles küsimuses teda.