kukkumise tagajärg 06.03.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Lgp. dr. Tepp.
Minu 11 aastane tütar kukkus istmikule ja selle tagajärel oli tal 'sabakondi piirkond' väga valuline (kasutasime ka valuvaigisteid, kuna valu oli ka siis kui laps ei liikunud väga tugev). Praeguseks on küll tugev valu möödunud, kuid aeg ajalt kaebab laps ikkagi sellist valu, et vaja on valuvaigistit. Kukkumisest on möödas juba 3 nädalat. Kas peaksime pöörduma perearsti või kirurgi poole ? Kas sellisel juhul on vajalik röntgen uuring? Kas selline kukkumine võib jätta ka mingeid jäävaid tüsistusi, võib tekitada probleeme ka edaspidi?
Aitäh juba ette vastuse eest murelik lapsevanem

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Küsite "kas selline kukkumine", mina küsin vastu "milline kukkumine" - kui kõrgelt, mille otsa. Tal võis olla ka os coccygeus (sabakont) murd - selle fikseerimiseks on luumulikult vajalik röntgenfilm, kuid ega selle murruga peale konstanteerimise midagi olulist teha ei olegi - paraneb ise ära. Peale valu muud tüsistust sellisel puhul ei tohiks olla. Vana trauma võib tunda anda kaunis kaua - ka aastaid.