Pärakulõhe? 19.01.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere doktor, tulin arsti juurest, aga ei saanud täpselt aru ja mõtlesin teie käest üle küsida. Juba nädal aega vaevab tuline pakitsus pärasooles. Arst vaatas mu läbi ja ütles: pärakulõhe ja (rahulik) hemorroid. Soovitas minna günekoloogi juurde kontrolli ja tulla siis tagasi. Ma ei saanud aru, millest tekib pärakulõhe ja kas tõesti on ainus võimalik ravi Preparation küünlad? Lisaks rääkis ta hemorroidide operatsioonist. Kas hemorroidid ja lõhe on omavahel seoses? Mis günekoloogilised haigused teevad vaevusi pärasooles?
Ma küsin, sest süda valutab ja günekoloogi juurde ei saa minna enne järgmist nädalat. Oleksin rõõmus, kui te mu koledaid hädasid kommenteeriksite.
Malle (40)

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ilma Teid nägemata, on raske midagi kommenteerida. Hemorroidid ja pärasoole lõhe pole reeglina günekoloogilise patoloogiaga kuidagi seotud v.a. anatoomiline lähedus. Hemorrhoidid ja pärakulõhe on 2 omaette haigust - siiski üks ei välista teist. Preparation küünlad pole kindlasti ainuke ravi. Pärakulõhe tekib harilikult traumast soole tühjendamisel kõhukinnisuse korral. Väiksele rebendile lisandub põletik ja moodustub juba krooniline haavand, mis paraneb väga visalt. Eriti, kui kõhukinnisused püsivad ja traumad korduvad. Muretsemiseks ei näe põhjust, vaevalt nädalaga midagi fataalset juhtuda saab.