Sapipõie operatsioon. 08.01.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on sapipõies kivid, mis on hakanud suurt valu tegema. Mulle öeldi, et tuleb vaevustest vabanemiseks opereerida. Aga ma sain nii aru, et selle käigus tuleb välja lõigata terve sapipõis. Olen 32 aastane naine ja mind teeb murelikuks see,et mis saab edasi. Kas ma saan pärast sellist operatsiooni normaalset elu edasi elada ja mis üldse muutub, kui sapipõit enam ei ole?

Ette tänades, Kim.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Olete asjast õieti aru saanud - kui sapipõies on kivid, siis eemaldatakse põis koos kividega. Igal juhul on elu ilma sapipõieta parem kui haige sapipõiega, millles on kivid. Sapipõis on teatavasti sapi reservuaar, kus toimub sapi kontsentreerumine ja söömise korral paisatakse sapp sapipõiest viimase kokkutõmbumise tagajärjel kaksteistsõrmiksoolde. Kui sapipõit ei ole, siis jookseb mittekontsentreeritud sapp pidevalt soolde. Probleemiks võib see olla vaid väga rasvase toidu tarvitamisel, kuna rohke sapp on vajalik rasvade seedimiseks. Kaasajal inimesed nii rasvast toitu reeglina ei tarvita, et sellest erilist probleemi tekiks. Haige sapipõis nagunii seda funktsiooni täita ei suuda, nii et haigest sapipõiest kasu nagunii ei ole. Ilma sapipõieta saab elada täiesti normaalset elu, kuigi on soovitav jälgida siiski mõõdukat dieeti. Sapipõie puudumine ei ole vastunäidustuseks ega mingiks takistuseks ka sünnitamise planeerimisel.