liidete diagnoosimine 02.10.03 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 27a naine, tekkisid pimesoole opi järgsed liited, mis juba 10 kuu pärast põhjustasid suurt valu ning tuli uuesti opereerida. Nüüd on opist möödas 2 kuud ja kõht hakkab jälle valulikuks muutuma. Kas see võib tähendada, et on jälle liited? Kas seda kuidagi ilma opita diagnoosida ei saa? Kas ma pean ootama kuni valu muutub väljakannatamatuks ja siis jälle opile minema?
Tänan

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Liited on paratamatud peale igasugust operatsiooni kõhukoopas. Liidete rohkus sõltub operatsiooni ulatusest, põletikuprotsessi olemasolust ja veel paljudest asjaoludest. Reeglina liited pidevaid kõhuvalusid ei tekita, küll aga võivad põhjustada periooditi valusid seoses suuremate söömiste ja suurte raskuste tõstmise korral, harvadel juhtudel võivad põhjustada ka soolesulgust. Liidete tõttu opereerimine on kahesuguse efektiga - eelnevad liited küll vabastatakse, kuid paratamatult tekivad uued - mõte seisneb vaid selles, et ehk on uued liited lihtsalt "paremad" ja ei põhjusta valu.
Minu arvates peaks valudele põhjust otsima milleski muus.