Turse peale luumurdu 19.07.17 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

21. juunil (kuu aega tagasi) kukkusin parema käe peale ja EMOsse pöördudes selgus peale röntgeni tegemist, et tegemist on luumurruga, täpsemalt: parema labakäe V MC luu diafüüsi proksimaalse 1/3 olulise nihkumiseta murd. Käsi pandi kipsi ning öeldi, et kontrollröntgen tuleb teha 10 päeva pärast. Käelaba pöidlapoolne osa on olnud kogu aeg turses, ent ka perearst ütles, et see on alguses normaalne. Kordusröntgeni teostanud arst soovitas siiski EMOs veelkord lasta kätt uurida, ka sealne arst ütles siis (10 päeva peale traumat), et turse on normaalne. 11. juulil käisin ortopeedi juures kontrollis, käesi võeti kipsist lahti ning arst vajutas tugevalt käe peale, liigutas kätt, mis oli väga valus ja ütles peale järjekordse röntgeni nägemist, et luuotsad on siiski veidi nihkunud ja et esialgse kuuajalise kipslahases hoidmise asemel võiks kips olla peal kuni 25. juulini, selleks päevaks sain aja sama ortopeedi juurde. Muret tekitab aga turse, mis on justkui veelgi suurenenud, käelaba kipsist välja paistev pöidla pool on äärmiselt turses ja paks, käsi ei valuta, ent justkui suriseb v sureb ära, valus on pöidlaliigese poolne osa. Niipalju kui sõrmed kipsist väljas on, saan sõrmi liigutada, pöidlaliiges ja pöidla liigutamine tekitavad valu. Käenahk on justkui kummis ja käelaba pealmine osa on väga turses. Kas kuu aega pärast traumat ja kuuajalist kipsi kandmist on selline turse ikka veel normaalne? Kuna mul on 30 aastat tagasi olnud vasakul käel raske trauma, on olnud 3 operatsiooni ning käsivars on deformeerunud ja käsi valutab siiani ning tekitab vaevusi, siis muretsen oma parema käe pärast ka hetkel väga, et seda ei tabaks sama saatus. Tänan Teid ette vastuse eest!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui kätt näinud ortopeed väidab, et see on normaalne, ei ole minul põhjust midagi muud arvata. Trauma paranemine läheb noortel kiiremini kui vanematel, mistõttu Teil lootus kiiremale paranemisele pärineb ilmselt nooruses läbitehtud traumast. kahtluse korral pöörduge kellegi teise ortopeedi poole teisese arvamuse saamiseks.