Meniski ja kõhre kahjustus 05.02.17 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Olen käinud 2 korda põlve operatsioonil 2015(trauma) ja 2016. Viimane op. NOV. 2016. Põlv teeb endiselt valu ja segab toimetusi. Lisan mõningad read epikriisist. Mediaalne meniski rebend,aga menisk ei ole liigutatav ja kirurgilist eemaldamist ei vaja,vasaku lateraalse meniski eemaldamine.Kõhre I-III astme kahjustus . Hetkel on väljendunud tugev atroofia, eriti mediaalsel lihasel, reiel. Palpatoorne valulikkus med.liigespilu. Sirutus on nõrgem kui vasemal jalal. Jõu puudus on tugev. MRT-s on samuti näha ka, et tegu on mediaalselt artroosiga. Praegu op.ravi ei ole näidustatud. Soovitatud taastusravi, el.ravi kõige parem on magnetravi........
Kui lihas on taastunud ja valu jääb püsima, kui tõenäoline on et põlv paraneb, või tuleb sellega leppida ja elada valuliku põlvega edasi?
Jätame põlve siirdamise välja.

Aitäh!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ega päris ühest vastust ei ole. Trauma tagajärjel tekkinud muutused mõnel inimesel põhjustavad valu, teisel mitte. Mõnel paraneb paari kuuga, mõnel läheb kuni 1 aasta. Kindlasti on tähtis järgida soovitusi - ravikehakultuur, magnetravi, koormuste korral ortoosi kandmine. Kuigi välistate põlve proteseerimise, on osade seisundite puhul see ainuke tõeliselt efektiivne meetod.
Kõige paremini oskab nendele küsimustele vastata Teid opereerinud ortopeed - tema on näinud Teie põlve nii seest kui väljast. Soovitan pöörduda tema vastuvõtule