Taastumine peale pimesoole lõikust. 09.01.14 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Mis aja jooksul on haavasonga oht peale pimesoole lõikust? Kuidas ära tunda, kui on tekkinud haavasong?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ussripiku operatsiooni järgselt armisonga tekkeoht on väike, kuna kudesid lahutatakse pikikiudu. Pingutusel kiud just tõmbuvad üksteise poole. Vahel harva on vajalik haava pikendamine, mille käigus läbitakse kudesid ka ristikiudu, mis songaohtu suurendab. 1.5 kuud peale operatsiooni on igal juhul lõplik paranemine juba toimunud ja pingutustest hoidumine enam songaprofülaktikana ei mõju.
Songa tunneb ära sellest, et haava piirkond hakkab välja kummuma. Lamades ja peale vajutades see kaob.