Pärakus valud 11.10.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere.
Minu mureks on päraku valud. Pärak valutab kõvasti umbes 2-3 korda nädalas, on ka päevi, kus ei valuta üldse ega ei sega. Pärakus sees on 2 punni, mis on otstest valged. Kõht on viimasel ajal tihti kinni. Kas tegemist võib olla ohtliku asjaga. Päevas veedan umbes 8-10h istudes. Millega võib olla tegu?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Teie vanuses ohtlikud asjad on ebatõenäolised, kuid siiski mitte võimatud. Kõhukinnisuse ja istuva eluviisi puhul võiks arvata et tegu on pärakulõhega. Ilma ülevaatuseta seda diagnoosida pole võimalik. Esimene asi selle ravis on põhjuse kõrvaldamine - kõhukinnisuse vältimine (rohke liikumine, rohke toortoit, kui ilma ei saa, siis lahtistid).