Kipsi teist korda panemine 11.01.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on probleem seoses arsti külastamisega. Nimelt viiibin hetkel Venemaal, kus 6. jaanuaril murdsin jääl libastudes ja käe kogemata selja taha pannes randmeluu. Esmaabis pandi käsi kipsi ja luud tunduvad otse olevat, 10. jaan tehti uus röntgen, ka selle järgi on kõik korras. 15. jaan lähen siin kirurgi vastuvõtule. Hetkel on käsi kipsis kõver, kuna nii pidid luud paremini kokku kasvama. Esmaabis öeldi, et ca 2 nädala pärast tuleb kips lahti võtta ja käsi sirgeks väänata, seega tuleks kohe 21-22 jaanuar arstile rutata. Saabun aga 20. jaanuar Eestisse ja probleem on just seoses Eestis arsti külastamisega. Perekond helistas perearstikeskusesse, kust teatati, et sellise asjaga peaks minema kõigepealt traumapunkti, kuna kui vigastus on toimunud välismaal, siis peaksid nemad aitama. Helistasime regionaalhaiglad läbi ja seal teatati, et niimoodi kipsiga traumapunkt vastu ei võta. Samuti ei olevat olemas ka sellise asjaga tegelevat üldkirurgi. Ortopeed pidavat probleemiga tegelema alles siis kui kips juba maas on ja sinna saime numbri alles 15. märtsiks. Panime siis numbri erakliinikusse, mis tegeleb spordivigastusega, ent seal tuleks kõik ise kinni maksta. Ühesõnaga on mul küsimus selline, et kas Tallinnas pole tõesti olemas sellist kirurgi, kes mu välismaalt saadud saatekirjaga vast võtaks ja aitaks kipsi vahetamisega? Eesti haigekassa on mul ju olemas. Perearst on mul Tartus, ent kui seal võtaks keegi vastav inimene vastu, poleks probleem ka sinna minna. Iseenesest on käel turse all ja saan juba näppe liigutada ning olulist valu ei tee, samuti tundub, et Venemaa arstid enam-vähem teavad, mis nad teevad. ehk on siin probleem hoopis kommunikatsioonis ja oleme millestki valesti aru saanud.
Teine küsimus on mul kipsi lohta. Nimelt on turse alanemisega kips veidi suureks jäänud. Ranne küll sees ei loguse, aga kätt püsti hoides on veidi vaba ruumi küll. Kui suur on tõenäosus, et sellise kipsiga vähese liigutamise korral luud paigast nihkuvad? Vene arstid kipsi vahetada ei taha vaid tahavad hoopis näidata nippe, kuidas seda paremini toestada.
Tänan Teid juba ette.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ma arvan, et sellise probleemiga võiksite pöörduda haigla EMO-sse küll. Kui ka samal päeval jutule ei võeta, peaks määratama uus aeg mõni päev hiljem. Mõni päev siia- sinna, sellise trauma korral tähtsust ei oma. Pöörduda tuleks ikkagi ortopeed-traumatoloogi poole, üldkirurgide reeglina selliste asjadega ei tegele.