Äge seljavalu ja selja jäikus 25.03.11 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Mitmendat korda paari aasta jooksul (vähemalt 3 raskemat korda, olnud ka kergemini) on mind järsku tabanud väga äge seljavalu ja -kangestumine. Mitte midagi erilist ma nende atakkide eel ei tee, viimati juhtus sel nädalal, kui istudes tundsin, et selg jääb valusaks, tõusin ja hakkasin riideid selga panema, ei saanud hästi kummarduda ja jäin hätta sokkide ja pükste jalgapanekul. Selg lihtsalt ei paindunud. Siis sain veel ca poolteist tundi ringi käia ja asjatoimetusi teha, kuigi kogu aeg tajusin, et selg on valus. Koju jõudes ja pikali heites ei saanud ma enam tõusta, selg oli tõmbunud äärmiselt kangeks, painutada ei olnud absoluutselt võimalik, väga suure vaevaga sain roomata ja kuskilt kinni hoides end püsti kangutada, kõndimine äärmiselt valulik ja vaevaline, istuda ei saa üldse. Teisel päeval sain veidi kergemini tõusta, nüüd on kolmas päev, saan ise püsti, aga selg on ikka veel väga kange. Kõige vastikum on pikali olles külge keerata, mida pean tegema kättpidi madratsiservast kinni hoides ja väga ettevaatlikult end teisele küljele veeretades. Kui end "ära unustan" ja järsuma liigutuse teen, käib vahkvalu läbi. Küljel lamades on seljas ebamugavustunne ja tuim valu. Praegu olen poollamades voodis ja nii saab enam-vähem olla, kuigi tuim surve ja rebimise või kiskumise tunne on kogu aeg, kui selg on paindes. Sirgelt istuda ei ole endiselt absoluutselt võimalik.
Selliseid hooge on mul käinud varemgi, ca kolmekuulise vahega (vahepeal rahulik, kuigi selg valus pidevalt ja kere on üldiselt jäik, eriti pikalt istudes väsin väga ära ja komberdan töölt koju). Hood hakkasid peal käima pärast kukkumist ca paar aastat tagasi, kui sain väga tugeva põrutuse ja olin mitu päeva üle keha kange ja liikumisvõimetu. Luumurde ega organite vigastusi röntgen ja ultraheli ei näidanud.
Kuna mul on seljavalusid ka enne menstruatsioone ja selle ajal, mis on hoopis teistsugused (surve alaseljas ja pärakus, põletustunne ja tuim tuikamine), siis on kahtlus endometrioosile ja ootan laparoskoopia järjekorras. Perearst on saatnud neuroloogile, kes närvikahjustust ei tuvastanud (valu ei kiirgu ka jalgadesse muul ajal, kui seoses menstruatsiooniseljavaludega, kirjeldatud atakkide ajal ei ole mul jalgades ei valu ega varvastes surinat, saan ka seista kandadel ja varvastel, nagu neuroloog õpetas, et närvikahjustust kontrollida). Naistearst ütleb, et niisuguseid ägedaid valuhooge ei peaks endometrioos andma, küll võib kahtlustada (kuna mul on ka teisi vastavaid kaebusi), et see on mul ka... Kas mul võib tõesti olla kaks erinevat seljavalu erinevatest diagnoosidest? Sel juhul kuhu peaksin pöörduma, et saada aru, mis põhjustab neid väga ägedaid ja liikumisvõimet halvavaid hoogusid? Seni on ravitud valuvaigistite ja lihaslõõgastitega, samas atakid aina tihenevad ja ka kulg on nüüd pikem, nagu mulle tundub. Kas kirurg saab siin aidata (äkki ikkagi sain kukkudes mingeid vigastusi, mis ei paista röntgenipildilt?). Olen täiesti ära kurnatud ega saa ka korralikult tööl käia, internetist aga olen lugenud, et seljavalu ongi iseparanev ja muud ravi peale valuvaigistite ei olegi. Sellepärast pole ma oma ägedate hoogudega ka kiirabi tülitanud, vaid läinud perearsti juurde, kui asi on juba taandumas (sest varem pole ma lihtsalt füüsiliselt võimeline liikuma ega riidessegi panema). Võib-olla ei saa arst seetõttu aru, et ma ei kaeble niisama? Olen täiesti meeleheitel, sest kogu mu elu seisab selle valu taga (viimasel ajal on lisandunud veel foobia, et igast liigutusest võib vallanduda uus atakk ja nii ma ei julgegi midagi teha).

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Olen üldkirurg ja selliste hädadega haigetega puudub mul kogemus. Soovitaksin Teil pöörduda neurokirurgi vastuvõtule, eelnevalt vajalik perearsti saatekiri.