Valu ristluude piirkonnas 22.12.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere Dr. Tepp,
Olen 34-aastane naine, normaalkaalus, tavaliselt hea tervisega. Saanud kolm last, tarvitan antibeebipille. Alustasin poolteist kuud tagasi tervisejooksu hommikuti. Mõne korra järel tekkisid ristluude valud, panin selle treenimatuse arvele ja jooksin ühtekokku kahe nädala vältel igal hommikul. Siis arvasin, et olen end külmetanud ja mu neeruvaagnapõletik on tagasi tulnud, palusin perearstil anda mulle uriiniproovi saatekiri. Proov oli korras, kuid mu seljavalud jätkuvad edasi. Arst arvas, et õigem oleks mul tervisejooksust loobuda, kuni valud taanduvad, et olen oma lülisamba alaosa ära põrutanud. Käskis vältida jooksmist ja hüppamist, olla soojas ja võtta nädal aega Ibumax 400 mg. Kui peale selle veel valud on, pidime edasi uurima. Ibumax on nüüd võetud, tolku pole. Ühesõnaga, praegu on asjalood nii, et valu on kolinud rohkem vasakule poole, andes valusähvakuid vasakpoolse puusanukini, isegi reieluusse. Kõndides on üsna normaalne, kui on vaja trolli peale joosta, saan ka joosta. Aga kui istun, on valus. Istest tõustes toetan end algul kätega, et kummargil olekust püsti saada. Nurga all end püsti hoides on väga valus. Ei saa püstiasendis pükse ega sokke ega jalanõusid jalga panna.
Mida arvate, kas üldse tohiksin mingit füüsilist trenni teha? Perearsti juurde lähen oma hädaga tagasi nagunii, eks näis, kuhu ta mind edasi saadab.

Tänan ja ilusat aastalõppu!
Annika

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Teie probleemid on seotud suure tõenäosusega lülisambaga, vaevused on iseloomulikud radikuliidile. Kirurgina ei ole see minu eriala, nii et oskan vaid soovitada näidata end neuroloogile. Kui tekkis see jooksmisest, siis sellest peaksite tõesti loobuma. Kõige parem asi sellisel puhul on ujumine - samal ajal sport ja reeglina aitab ka radikuliidi puhul hästi.