põlveliigese eesmise ristandlihase rebend ja jooni 17.03.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

palun selgitage kus see lihas asub ja kui kaua selle traumaga kodus peab olema? Kas selle trauma tagajärel on edaspidi ka kõndimisel ja tantsimisel probleemid?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Tegemist ei ole mitte lihase, vaid sidemega, meditsiinikeeles ligamendiga. Asub see põlveliigese sees ja tema ülesandeks on põlve stabiliseerimine - liigespindade kohakuti hoidmine erinevates asendites. Vigastuse korral võiks nädala kodus rahu anda. Igapäevaelus pärast sellist vigastust saab elada - kõndida saab. Sporditegemisel tuleb vältida selliseid alasid, mille käigus põlvel tuleb taluda suuri koormusi ja väändeid. Soovitav on kanda ka ortoosi - liigest toetavat abivahendit. Sellist vigastust ka opereeritakse - sportlastel, tantsijatel, kellel sellest sõltub karjäär.