Tromboflebiit ja selle ravi 06.12.21 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere
18.11.2021 tehti mulle vasakule jalale miniflebektoomia (sääres+reis). Umbes 9.päeval peale protsduuri hakkasin tundma reiel valulikke kohti. Paar päeva hiljem, kui suured protseduurijärgsed hematoomid olid kadunud, märkasin reiel (15 cm kubemest allpool) ja põlveõndla juures veenikomusid, mis olid väga valusad. Samuti oli tunda, et veen on kõva, pingul. Liikusin palju, kuna see andis leevendust tugevale valule ja määrisin 2x päevas Lioton 1000 geeliga. Mõni aeg hiljem märkasin, et ka säärel on veen valulik ja ka seal on valulik veenikomu. Kannatasin valu umbes nädala. Perearst saatis mind täna st 06.12.21 hommikul ultrahelisse ja kirjutas välja verevedeldaja Xarelto, mida pean võta 10mg 1 kord päevas. Saan aru, et tegu on pindmiste veenide põletikuga (operatsooni järgselt) ning et on trombi oht/on tromb?? Kumb siis? Kui kaua pean verevedeldajat võtma ? Ja mis edasi? Kogu aeg olen opereeritud jalas kandnud II kompressoonitaseme tugisukka. Lisan ultraheli vastuse.

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Kirjeldatud olukord on täiesti ootuspärane pärast veenioperatsiooni - operatsioonikäigus püüame eemaldada laienenud komud. Kui see ei ole võimalik, siis allesjäänud komud on vereringest väljas ning tekibki kirjeldatud reaktsioon - veenikomu kohal on tunda "tükk", mis võib olla hell/valulik ning mingil määral ka punetav. NB! Selline olukord ei vaja ei antibiootikumi ega ka antikoagulanti. Mitte, et Teiega juhtuks midagi halba, kui praegu Xareltot vastavalt soovitusele võtate - veenikomu lihtsalt avaneb uuesti ning jääb alles. Kuid see ei olnud opereerinud kirurgi eesmärk.
Praegu otsustab Xarelto ravi pikkuse Teie perearst, sest tema seda ravi ka alustas.
Kompressioonraviga soovitan praegu jätkata päeviti, tükkis kohtadele võite teha ööseks kompressi kampriõli lahusega, paranete nii kiiremini.
Kokkuvõtteks - opereeritud patsiendi esmane konsultant peaks siiski olema teda opereerinud kirurg, sest me ei saa oodata, et perearst oma muu töö kõrval, oleks kursis ka kirurgiliste üksikasjadega.

Veronika Palmiste
veresoontekirurg