Tromb 24.11.16 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

2016 septembri lõpus (29.09) oli mul mandlioperatsioon. Esimesest lõikusest ärgates ei jäänud mul kurgus verejooks pidama ning mulle anti vere hüübimist soodustavat lahust, aga kuna ka see ei aidanud piisavalt siis tehti tunni pärast mulle teine operatsioon veel, millega saadi siis verejooks kinni. Kanüül aga jäeti ööseks mu vasaku käe käeseljale ja eemaldati alles järgmisel hommikul.

Kolm päeva pärast operatsiooni (02.10.2016) tekkis tromb vasaku käe küünarvarre pindmisesse veeni. Käisin EMO-s ultraheli uuringutel ja valvearst kirjutas mulle Xarelto 15 mg tabletid 2x päevas 21-päevase kuuri.

Esimese ravikuuri lõppedes käisin perearsti juures, kes kirjutas Xarelto 20 mg 1x päevas tabletid veel 3-ks kuuks ja lisaks rääkis mulle, et kätt ei tohi füüsiliselt koormata, sauna ei tohi minna, lennukiga ei tohi lennata ja üldse pean olema väga ettevaatlik.

Kuna olen vasakukäeline, siis on raske kätt mitte koormata või kasutada. Raskemaid asju tõstes või kätt rohkem pingutades on tunda pakitsust veenides ning ka pistelisi valuaistinguid õlalihastes, aga mitte talumatut valu. Ka ei ole käsi turses ega kuum.

Olles ära hirmutatud perearsti jutust otsustasin pöörduda selle ala spetsialisti poole Taastava Kirurgia Kliinikus. Konsultatsioonil aga arst rääkis mulle perearsti jutule hoopis vastupidist juttu. Tema sõnul peaksin Xarelto kuuri lõpetama päevapealt (seni olen võtnud ravimit juba 7 nädalat). See olevat nagu "kahuriga sääse tapmine" ja üldsegi pindmise veeni ummistuse korral pole mingit ravi vaja. Arsti sõnul ohtu, et tromb liikuma läheb ja tüsistusi tekitaks, ei ole ja samuti pole ka mingeid piiranguid igapäevaelus.

Minu küsimus on siis, et keda peaksin uskuma? Kas võin Xarelto võtmise lõpetada? Kas peaksin veelkord ultraheliuuringutele minema? Kas võin taas aktiivselt trenni tegema hakata (jalgpall, jõusaal)?

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Arusaadav, et olete segaduses. Kahjuks olete ennast ise puntrasse ajanud just eelkõige sellega, et otsisite teisest arvamust VERESOONTEKRIURGILT tromboosiküsimustes (selgituseks - ka mina olen veresoontekirurg, seetõttu tean). Veenitromboosiga tegelevad Eesti Vabariigis esmalt perearst ja kui tema jääb hätta, siis tromboosile pühendunud sisearstid ja hematoloogid Tromboosikabinetis (neid on peaaegu kõigi haiglate juures).
Pikk jutt lühidalt kokku võttes - palun tehke nii nagu Teie perearst on ette näinud ja ka lisaküsimustega alustage tema juurest (kui kaua määratud ravi kestab ja kui palju füüsiliselt ennast koormata võite jne). Kahtluste korral palun ärge rohkem kirurgi juurde selles küsimuses minge, vaid pigem pöörduge Tromboosikabinetti nõustamiseks (näiteks kasvõi FB kaudu Õde Aire Põder - tema on ITK Tromboosikabineti õde).
Lohtuseks - Teie veenitromboosil on selge tekkepõhjus ning kõige ohtlikum aeg on juba möödas. Tõsi, paranemine võtab veel aega.

Jõudu soovides,
Veronika Palmiste