Sääremarja krambid, raskustunne jalgades 08.07.16 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere, olen 38a sportlik mees, 180cm, 80kg, ei tarbi alkoholi, ei suitseta. Mängin 20 aastat harrastajana jalgpalli. Suguvõsas on emal esinenud samuti veenilaiendid (raviti operatsiooniga).

Probleemiks on sääremarja krambid, sääre sügelus, jalgade raskustunne, valuasitingud (nagu kerged torked) veenide piirkonnas sääre/reie- siseküljel (pikalt jalgadel viibides). Sääremarja krambid avalduvad joostes (jalgpall), pikalt käies (reisides). Sooned jalgadel on küll väljas aga looklevaid „usse“ pole.
Krampide esinemisel olen jalgadele puhkust andnud, seejärel tasapisi uuesti treenima hakanud, kuni järgmise krambi sessioonini (esinenud 4x aastas).

Kannan 6 kuud pikki Compresssport reie+sääre tugisukki (ka trennis), need leevendavad vaevusi. Hoian palju võimalusel jalgu üleval. Geelid Lioton 1000, Venoruton, ei leevenda vaevusi. Vahepeal veidi aitas Troxevasin geel. Söönud regulaarselt magneesiumi preparaate, teinud magneesiumi imendumiseks jala vanne (perearst soovitas).

Detsmbris 2015 käisin erakliinikus vasoloogi juures konsultatsioonil + ultraheli uuringul, kes ütles, et veeni laienemisest veeniklapid lasevad allapoole läbi. Kuid kuni selle ajani kandsin lühikesi sääremarja katvaid survesukkasid, soovitati kanda pikki. Pikkade survesukkade kandmisel, leevendus olukord mõneks ajaks, aga ajutiselt, seepärast edasisi (tasulisi) protseduure pole erakliinikus kokku leppinud (veenisisene laserravi, vms.).

Perearst väljastas korduvate kaebuste peale veresoonte kirurgile saatekirja, vastuvõtu aega ei ole saanud (kuna aegu pole).

Mind huvitab, kuidas oleks probleemile võimalik saada kiirem lahendus? Tasuline, tasuta?
Kas eelistada haigekassa poolt hüvitatavat nn. klassikalist kirurgilist veenioperatsiooni või vähem traumeerivat ja mujal maailmas laialt levinud (Eestis tasulist) soonesisest laserravi?
Ja kas need on üldse alternatiivid üksteisele, selgitage?

PS! Käinud ka 4 aastat tagasi seljadiski operatsioonil. Selg siiamaani korras.

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Üks võimalus on võtta ühendust Teid juba konsulteerinud kirurgiga - kuna asjad jäid pooleli, on võimalus, et saaksite nii kergemini jätkata.
Teine võimalus on püüda end registreerida saatekirjaga kirurgi vastuvõtule. Veenilaienditega ei tegele mitte ainult veresoontekirurgid, vaid ka üldkirurgid, kelle juures võib vastuvõtu aeg nii konsultatsioonile kui ka hilisemale korrektsioonile olla lühem.
Ükskõik millised on Teie ootused ning kaasapandud kirjeldusest on näha, et see ei ole kerge konsultatsioon, oluline on, et enda jaoks olete läbi mõtelnud, mida täpselt soovite. Kirurgid otsivad patsiente kirurgiliseks korrektsiooniks, meie juures ei ole vaja käia oma jalgu "näitamas". Väga kurb on vestelda 45 minutit kosmeetilsiest varikoosist ja siis ikkagi jõuda jäeldusele, et patsient ei tahtnudki muud kui ainult näidata ja midagi teha ei soovinudki.

Tervitades,
Veronika Palmiste