Veenilaiendid 02.03.16 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 24-aastane ning kindlasti tasub mainida ka, et 40. nädalat rase. Veenilaiendid jalgadel on olnud mul nõrga sidekoe tõttu juba u. 7 aastat. Mõlemat jalga on opereeritud (paremat jalga opereeriti 19.12.12 ja eemaldati ka peatüvi, vasakut u. 5-6 aastat tagasi ja täpselt ei mäleta kas eemaldati ka peatüvi). Vasakule jalale tulid veenilaiendid tagasi juba mõni aasta tagasi, kuid nüüd rasedusega läksid need palju hullemaks. Kui varem olid säärel ja reiel vaid looklevad laienenud veenikomud, siis nüüd on hüppeliigese piirkond väga sinine ning ka komud läinud väga suureks. Jalg valutab ilma tugisukata püsti tõustes, on ka veidi soojem kui teine jalg. Käisin jalga näitamas ka perearstile, kes ütles, et veri(võibolla mitte kõige täpsem väljend) on kogunenud naha alla ning kui see seal seisab, võibki jalg õhtuks veidi soojemaks minna. Samas on jalg soojem ka hommikul ja päeval. Samuti, et see sinakas ala muutub pruuniks ega kao enam kuhugi. Kasutan Lioton 1000 geeli 2x päevas ning tugisukki. Lisaks sellele on tekkinud veenilaiendid ka häbememokale.
Mul on mitu küsimust: 1. Kas on võimalus, et kaebused taanduvad pärast sünnitust?
2. Seni kasutasin tugisukkasid 140 DEN mmHg 19-22, kuid nüüd ostsin astme võrra tugevama survega 180 DEN mmHg 23-26. Med. tarvete poes aga mainiti, et kui on trombi oht, ei tohiks nii tugeva survega sukki kasutada. Rasedus on oht omaette ning ka minu laiendid on väga hullud ja jalg ka teisest veidi soojem. Kas ma siis ei tohi neid kasutada? Ning kas on normaalne kanda seda sukka ka paremal jalal, kuigi seal praegu veel nähtavad laiendid eriti tagasi pole tulnud? Imelik tundub kanda ka ainult ühel jalal sukka.
3. Kas selline sinine ja soojem hüppeliigese piirkond (mis tegelikkuses on veidi hullem kui pildil näha) on ohumärk trombide või haavandite suhtes? Kuidas sellist ohtu vältida ja kas haavandid ka paranevad?
4. Räägitakse, et veenilaiendid on kosmeetiline probleem, kuid kui need on väga hullud, kas siis on probleem tõsisem? Kas nendega võib kaasneda ka trombide tekke risk?
5. Kui mul on väga nõrk sidekude ja pindmised veenilaiendid, kas see võib tähendada ka võimalikku seost süvaveenide laienemise või muu patoloogiaga?
6. Kuna oleks mul mõistlik minna uuele lõikusele, arvestades, et laiendid tulevad arvatavasti üsna ruttu jälle tagasi?

Vabandan, et nii palju küsimusi!
Tänades!

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

vastan küsimustele järjekorras:
1.Kaebused kindlasti leevenduvad pärast sünnitust ja imetamisperioodi lõppu
2. Kandke sukki mõlemas jalas. Kui tugevam kompressioon tundub Teile parem, siis võite kanda tugevamat kompressiooni
3. Pildil nähtu on normaalne, see ei ole seotud võimaliku tromboosiohuga. Tegemist on tavalise veenilaiendiga, mis ongi katsudes soojem.
4. Keskenduge praegu sellele mis Teil on -rasedus ja veenilaiendid. Rohkem patoloogiaid juurde pole vaja mõtelda.
5. Sama vastus, mis eelmisele punktile
6. Uuesti korrigeerimiseks midagi kokku leppima on mõtet minna siis kui rasedus ja imetamine on läbi.

Loodan, et kõik saab jälle korda!

Tervitades,
Veronika Palmiste