varikoos 18.12.14 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Täpselt aasta tagasi algasid valud päraku piirkonnas, mida pidasin hemorroididest põhjustatuks (mul on nii välimised kui sisemised, aga nad pole mulle kunagi varem häda teinud). Valutav ala oli algul selgelt sadulakujuline (ots allapidi), mis hakkas laienema kummassegi tuharasse ja kiirgama jalgadesse, paremasse poolde tuntavalt rohkem. Mul on ka parema jala veenilaiendid nii reie tagaküljel kui sääre taga- ja eesküljel - välimuse poolest mitte kõige hullemad. Ajuti on need valutanud, abi olen saanud lioton-1000 geelist ja mõnevõrra troxevasini kapslitest. Valu vastu olen saanud vimovot 2x ööpäevas, mis valu päris ära ei võta, küll aga tekkisid unehäired, mis taandusid, kui üritasin kannatada rohuta. xefo-rapidit ma ei talu. Mul on varem mitmeid kordi esinenud radikuliidivalusid, praegune aisting on subjektiivselt täiesti erinev. On tunne, nagu oleks tuppe, häbememokkadesse, pärakusse ja tuharatesse kallatud keeva õli. Kõik liigutused on sealjuures takistusteta, mingi asend valu ei vähenda ega suurenda. Lamavas asendis on seda siiski kergem taluda. Alakõhuvalusid seni pole esinenud, ainult ajuti ebamäärast pakitsust. Valu on pidev ja äärmiselt kurnav, õhtupoolikuti ägedam. Töö on istuv. Labajalgades esineb enamasti koos valuga subjektiivne külmatunne. Sünnitanud ma ei ole.
Perearst suunas uuringutele. Tehtud on röntgenülesvõte ja magnettomograafuuringud seljast. Tuvastatud on nö eakohane kulumine ja 3. ja 4. ning 4. ja 5. nimmelüli vaheketta tugev ahenemine. Neuroloogi sõnul närvijuure pitsumist pole. Günekoloogilises ultrahelis pole tuvastatud muud peale limaskesta paksuse 0.5 cm ja kaks väikest müoomi.
Sattusin lugema Eesti Päevalehest Teie artiklit. Kirjeldatud sümptomid sarnanevad minu omadega. Kas võiks olla kahtlus vaagna varikoosile? Millist spetsialisti või uuringut soovitate?

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Aitäh, et selle küsimuse oma kaebuste näitel esitasite. Vast saab mõni teinegi lisaks Teile natuke selgust.
Sünnitamata ja raseduse läbi elamiseta väikevaagna varikoos on väga ebatõenäoline ja kindlasti ei tahaks ma Teid just selle diagnoosiga hullutama hakata. Kuid alati on olemas erand ning kes teab - vahes oletegi see Teie?
Mida soovitan edasi ette võtta? Kindlasti välistada teised kaebust põhjustavad haigused - võtta ette taastusravi kuur, mida soovitab taastusraviarst, konsulteerida gastroenteroloogiga. Minu poolne soovitus oleks ka valuraviarsti konsultatsioon. Ning kui kogu ring on ära tehtud ja ikkagi mingit põhjust ei leitud, võime tegeleda vaagna varikoosi välistamisega.

Loodetavasti saite suuna kätte minu vastusest.

Tervitades,
Veronika Palmiste