Kätel veresooned nähtaval ja kõndides valu sääremarjas 08.05.14 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Pöördun Teie poole murega, mis on mul olnud juba vahelduva eduga 4 aastat. Kuna perearstilt, psühholoogilt ma saatekirja ei ole saanud, et kuhugi mujale minna, pean pöörduma Teie poole. Käisin 4 aastat tagasi jõusaalis, peale seda märkasin, et sääre peal on muhk ja 2 tundi peale jõusaali oli raske hingata, umbes 10 minutit. Seejärel hakkas kergem hingata ja jala pealt oli muhk kadunud. Perearsti vastuvõtule minnes oli vererõhk kõrge ja pulss kiire. Mind saadeti Valga haiglasse uuringule, seal kompuutriga vaadati mu südame tööd, see oli korras. Pärast seda pidin hakkama võtma rohtu(Betaloc Zoc 25mg) ja veiste-südamerohu tinktuuri. Kuu ajaga läks paremaks küll. Hiljem käisin Tartus kardioloogi juures, kõik oli korras ja tagasi ei kutsutud. Suguvõsast rääkisin targa arstiga, kes on nüüd pensionil, tema sõnul käis mul tromb läbi kopsu, aga perearst ei usu, et tromb oli. Jaanuaris 2012 seoses sõjagväkke minekuga, saadeti mind uuesti Tartu kardioloogi juurde, aga kardioloog arvas, et minu süda on korras ja ei pea seda kontrollima. Pärast seda kirjutas ta mulle rohtu: Lebilet 5mg. 2012 augustis jõin alkohooli ja paari päeva pärast kui üles ärkasin oli halb olla pea käis ringi, kätel olid veresooned tugevasti nähtaval, külmavärinad, unehäired, suukuivus, jala sääremari kõndides läheb valusaks, kui soki säär peale tõmmata sis ei olnud eriti valus pikali olles ei valutanud siuke tundlik rohkem. Läksin perearsti juurde, näitasin talle vasku jala sääre peal olevat punni ütles et see on väike et see küll hullu ei tee, kirjutas mulle sis magne b6 ja veiste südamerohu tinkuure ja soovitas minna psühholoogi juurde. Psühholoog kirjutas mulle lamingtali ja mirtasapiini. Pika peale läks isegi paremaks ja vasaku jala sääremari ei valutanud vahest oli tundlik aga ei häirinud mind aga nüüd 2 aastat hiljem on need sümptomid tagasi tulnud süda puperdab, külmavärinad, kätel veresooned väga tugevalt nähtaval, umbes 200 m. kõndides läheb vasaku jala sääremari valusaks aga mitte igakord vahest ka kisub krampi aga pikali olles või istudes on sääremari tundlik, unetus, suukuivus. Kas peaks uurima vasaku jala sääremarja? Või ma tõesti mõtlen üle nagu arvas mu perearst. Täna külastasin perearsti ja ma rääkisin talle selle jutu ära.

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Ma saan aru, et Teie haigusjuht on keeruline ning Teil on olnud palju konsultante. Ükskõik, kuidas jalal olev "muhk" hetkel välja näeb, ei saa see põhjustada kõiki üldsümptomeid, mida kirjeldasite - sest "muhu" näol võiks olla tegemist kolme erineva asjaga ja ükski neist ei põhjusta suukuivust, unetust, südame rütmihäireid. Lööksin kogu kirjeldusest lahku käimistakistuse ja kätel väljavõlvuvad veenid. Käte veenide nähtaval oleku puhul, arvan, et Te ei pea muretsema - see ei ole mingi koleda haiguse sümptom. Säärelihase valu, mis takistab üle 200 m läbimise on vast kõige rohkem minu teemasse minev kaebus, kuid arvestades Teie vanust, ei ole suure tõenäosusega arteri- ega veenipatoloogia. Veenipatoloogigaga käib kaasas tursesündroom, kuid sellest Te oma kirjelduses ei räägi.
Kuidas edasi? Loomulikult on see eelkõige Teie otsus ja kui olukord on nii hull, et Te ei saa normaalselt olla, peaks ikkagi konsulteerima minema. Spetsialisti valikul lähtuge sellest, mis on Teie jaoks kõige häirivam - kui selleks on südamepuperdamine, üldine halb enesetunne, võiks alustada sisearstist või kardioloogist.

Jõudu soovides,
Veronika Palmiste