Kas sellised kaebused võivad olla seotud neerude arterite muudatustega? 21.01.14 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Sümptomid ilmusid 30 aastat tagasi.
1 . Seljavalu paremalt, näriv episoodidega 3-4 kuud.
Valu provotseerib sport, mis on seotud raputamisega ( jooksmine, ratsutamine, sulgpall) ajanihkega 2-3 päeva, muu sport ei anna mõju ( suusad, rulluisud)
valu muutub pidevaks kehakaalu vähendamisel alla 80 kg.
valuga on seotud " halb energia " , nagu oleks joonud palju kohvi või energiajoogid, õhtul väsimus, halb uni.
valu taustal võib tekkida põletiku sümptomeid : külmavärinad , higistamine öösel , omapärane nõrkus. Sellest lahti saan kui tarvitan regulaarselt UROGEN ( pohlaga ekstrakt ).

2 . kõrge vererõhk püstiasendis, tüüpiline päeval rahus 143-145/95-97 pulss 80, päeva normaalse koormusega 170/110 , stressil 175/115
Seljavaluga rõhk veidi suureneb.
Vaherõhk vertikaalse ja horisontaalse asendite vahe on 15 mm. Tüüpiline kesepäeva rõhk vertikaalasendis 143/95 , horisontaalasendis 123/82
Vererõhu preparaatide mõju päeva rõhule ( vertikaalne) on lühiajaline vähe sõltuv doosis, horisontaalsel aga mõju püsiv ja doosis sõltuv. ( Õhtul või hommikul voodis mõnikord 90-100/60-65 pulssiga 37-45 )
Erinevad preparaadid mõjutavad erinevast: kõige suurem mõju - beeta -blokaatorid, toime kestab 1-2 nädalat, pikka tarvitamine viib depressiooni, unehäireteni, valu südameseeni , Micardis ( telmisartaan ) : mõõdukas mõju kestab kuni 1 kuu. Teised on väheefektiivsed
Praegu võtan Micardis 80 mg ööpäevas, on ka määratud betalok 50 mg, vajadusel, aga pärast 2 päeva tarvitamist algavad valud südame piirkonnas.

Päeva vererõhk võib oluliselt vähendada kui kanda selja tugi (tugev rihm). Rõhk võib langeda kuni -20 mm peale 1 tunni. Kaob ka “halb energia“

3 aastat tagasi tekkis kohin kõrvades, õhuke , sile, pidev, tekib ainult öösel ja võib jätkata terve järgmine päev.
Päevadel, millal on kohin on tekib väsimus, halveneb kontsentratsioonivõime.
Kohina graafik on omapärane: ei ole pühapäeval ja esmaspäeval ja olemas teistel päevadel. Kui võtta puhkust, siis esimestel päevadel ei ole seejärel pidev.
Ilmselt see on seotud kuidagi vererõhu ööpäevase kõikumisega. Vererõhu alandavate preparaatide annuse suurendamisega suureneb kohina suurus ja tõenäosus. Samuti mõjutavad ka muud vererõhu alandamise meetmed ( sport , saun).

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Lugesin Teie põhjalikku haiguskirjeldust ning soovitan kindlasti jätkata õige haiguse otsimist südamearsti ehk kardioloogiga. Arvestades Teie kirjeldust, olete ilmselt nii mõnegi südamearsti juures varem käinud. Seetõttu võiks järgmiseks konsultandiks valida sellise, kelle jaoks kõrgvererõhutõbi on huvitav ning kelle käsutuses oleksid erinevad uuringuvõimalused.
Kindlasti - arvestades haiguse pikka kestust, pole ükskõik kui erudeeritud järgmine spetsialist mustkunstnik, kes asub kübarast jäneseid välja tõmbama. Igal juhul peate varuma kannatust ja pikka meelt üheskoos selle tee läbimisel.
Veresoontekirurgist kahjuks vererõhuravi ja põhjuse välja selgitamise juures erilist abi ei ole. Lühidalt vastates Teie küsimustele - kontrollile halvasti alluv vererõhk võib küll olla seotud neerude ja neeru verevarustusega, kuid selle täpsustamisega tegeleb Eesti Vabariigis kardioloog.

Jõudu soovides,
Veronika Palmiste