Hematoom ja tromboos 28.08.13 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere,
pärast tavalist vereproovi veenist tekkis suur hematoom ja muhk sellel kohal käes. Mure on selles, et 17. juunil pandi diagnoosiks kodade virvendus ja laperdus persistens-> sanata EK 150->270 J 18.06.2013. Sellest ajast võtan verd vedeldavat rohtu, alguses üks kuu Marevan ja nüüd alates 17.07.2013 - Xarelto. Minu küsimus on, kas on nüüd oht, et tekib tromboos selle hematoomi pärast ja mida ma pean tegema? Tänan ette

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Kõige pealt mida teha hematoomiga - Teil on võetud vereanalüüs verdvedeldava ravi foonil, see tähendab, et on ootuspärane igale punktsioonikohale tekkiv suurem sinikas kui tavaliselt. Kui verd jookseb natuke ka nahaalusesse koesse, võib esmalt hematoom-sinikas olla nahapinnast kõrgemal (nn. punn). Esmalt püüdke koduste vahenditega ennast aidata - sinika kohale kompress (kas kasutate mõnda geeli, panete peale viinakompressi või külmaaplikatsiooni). Kui järgnevatel päevadel on mulje, et sinikas laieneb või kõva tükk sinika keskel on väga valulik, pöörduge esmalt perearsti vastuvõtule.
Kui võtate südame rütmihäirete tõttu verdvedeldavat ravimit, siis ei pea ootama tromboosi - ravi mõte on hüübimist pärssida, seetõttu ju tekkiski suurem sinikas veeniverevõtu kohale.
Verdvedeldava ravi foonil on teada, et iga kord kui ennast kogemata vigastate või lööte ära , on oodata kergemini nahaaluste hematoomide - sinikate teke. Samas on ilmselt otsustatud, et Teie jaoks on ilma verdvedelava ravita samuti ohtlik elada - südame rütmihäire tõttu võimalus trombembooliate tekkele.
Oluline on mõista, mis on Teie põhihaigus ning mis on selle raviga kaasuvad asjaolud. Verdvedeldaval ravil on palju inimesi, kes ei pea väga palju oma elu selle tõttu muutma. Kindlasti ka Teie saate oma tavapärase elukvaliteedi uuesti tagasi!

Tervitades ja jõudu soovides,
Veronika Palmiste