Jalgade rahuolekuvalu 19.01.20 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Labajalgadel puudub pulss, peale põlveõndlaid ei ole. Jalad jahedad. Haavandeid ei ole. Kas annab midagi teha?

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Veresoontekirurgilisi operatsioone ei võeta ette selleks, et jalg oleks soe, vaid siiski olulisemate kaebuste (käimistakistus, rahuolekuvalu, haavandid, gangreen) leevendamiseks.

Kui küsite üldiselt, kas sulgunud magistraalarteri puhul, milles on tekkinud eelpool nimetatud kaebused, on võimalik midagi ette võtta või mitte - siis vastus on "jah". Samas alati on vaja kaaluda, kas konkreetsele patsiendile on see mõistlik või mitte.
Isegi kui on olemas eelpool nimetatud kaebused (eelkõige siis käimistakistus), alustatakse konservatiivsest ehk tablettravist. Kirurgilisi meetodeid pakume patsientidele, kellel tablettravi ei ole efektiivne või ei ole selleks enam aega. Kirurgiliste meetodite rakendamisel peab patsient ja tema lähim perekond enda jaoks selgeks mõtlema, et mis saab siis, kui patsient siiski jala kaotab. Ükski meetod ei anna 100 % garantiid ning iga manipulatsiooni juures on võimalus tüsistusteks või kõrvalnähtudeks.

Seega ei saa veresoontekirurgiat pidada nn "kapitaalremondiks", sest inimkeha ei ole masin, milles saaks osi lihtsalt vahetada.

Kui jutt on konkreetsest patsiendist, kellel on kaebused, soovitan perearsti kaudu veresoontekirurgi juurde jõuda läbi e-konsultatsiooni. Oluline ei ole antud juhul mitte see, et "jalad on külmad" või et "pulssi ei ole", vaid siiski kas on öist rahuolekuvalu ning kui pikka maad saab läbida ilma säärelihaste valuta. Need on märksõnad, mille alusel veresoontekirurg otsustab, kui kiirelt on patsienti vaja konsulteerida.

Iga kroonilise haiguse juures on loomulik, et tekib frustratsioon ja väsimus, sest eelkõige saab jälgida haiguse süvenemist, mitte tervenemist. Loodan, et suudate sellest ikkagi üle olla, sest veresoontekirurgiline tegevus ei pruugi alati aidata ning kasu asemel võib saada mõnikord ka kahju. See on põhjus, miks eelkõige on ka kirjeldatud patsiendi puhul alustatud esmalt konservatiivse raviga ning võit on ka alates 2014 a kaebustega toimetulek.

Veronika Palmiste
veresoontekirurg