Veresooned paistes 19.12.18 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 34-aastane naine, pikkus 160 cm, kaal ca 53 kg. Umbes nädal aega on randmete veresooned olnud ebatavaliselt paistes, punsuvad naha all nagu puujuured, eriti kui käed on allapoole rippu. Tunnen randmetes ka peaaegu pidevat pakitsustunnet. Eriti tugevneb pakitsus duši all, ilmselt sooja vee tõttu, ja eriti vasakus randmes, nii et lausa võimatu on vasakut kätt kasutada keha alumiste osade pesemiseks. Samasugune kerge pakitsus on ka jalasäärtes, kuigi seal veresooni näha ei ole.
Kas see probleem võib olla tingitud istuvast eluviisist? Teen kodus kirjatööd ja liigun üsna vähe, v. a. mõned korrad nädalas teen 30-40 min. joogat. Sageli esineb mul ka kõhulahtisus, seega on organismis ilmselt ka kerge vedelikupuudus - kas ka see võib olla veresoonte tursumise põhjuseks? Unerütm on üsna imelik: magan igal öösel küll ca 8 tundi, kuid magama lähen kella 3 ja 4 paiku öösel. Ning viimaks - vahel tunnen, kuidas süda nagu jätaks lööke vahele, s.-o. 1-2 korda nädalas (võib-olla ka rohkem, aga ma ei pane tähele), enamasti siis, kui heidan pikali, aga vahel on seda ette tulnud ka püstiasendis. Kas kõik need sümptomid ja asjaolud võivad omavahel seotud olla? Kas peaksin pöörduma arsti poole või võiks abi olla sellest, kui püüan oma elustiili muuta, s. o. eelkõige rohkem liikuda?

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Julgen päris kindlalt väita, et kirjeldatud kaebused ei ole seotud veresoontega. Kõige lihtsam on loomulikult muuta oma elustiili, kuid ka selle juures ei tohiks unustada mõõdukust. Kui kaebused on pidevad ning elukvaliteeti häirivad on kindlasti mõistlik arutada olukorda oma perearstiga. Selliste kaebustega pole kindlasti mitte mõtet pöörduda kirurgi juurde - meist ei oleks Teile abi.

Veronika Palmiste