Veenilaiendid ja rasedus 13.11.17 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere päevast,

Eelmise raseduse teises pooles tekkisid ühele jalale kaks veenilaiendit- üks reiele ja teine kubemesse. Pigem olid need iluvead ja vaevusi polnud.

Nüüdse rasedusega on üks neist (reiel olev) hakanud aeg-ajalt valutama ning on mõnel õhtul ka turses.

Mida ma saaksin ette võtta?
Kas raseduse ajal on ainuke leevendus tugisukkpüksid?

Rasedus on alles poole peal ning teine(ning raskem) pool alles ees.

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Raseduse puhul on ootuspärane, et veenilaiendid jalgadel lähevad suuremaks. Kuid, ilma paanikata, reeglina lähevad veenilaiendid pärast rasedust ning imetamise lõpetamist oluliselt väiksemaks. Raseduse ja imetamise ajal midagi aktiivset, loogilistel põhjustel, veenilaienditega ette ei võeta - vajalik on väga regulaarne kompressioonravi. Kompressioonravi eesmärk on hoida haigust paremini kontrolli all ning ka leevendada võimalikke subjektiivseid kaebusi (mis ei pruugi olla seotud veenilaienditega). KINDLASTI palun mitte pöörduda samas küsimuses raseduse ajal kirurgi poole - me ei saa raseduse aja imetamise ajal mitte midagi Teile pakkuda!

Tervitades,
Veronika Palmiste