Kuuevalentne vaktsiin 19.12.22 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere

6 kuune beebi on pärast teist doosi kuuevalentset vaktsiini ääretult närviline, väänleb ja kaebleb, selili olles viskab ennast jalgadega nö vibusse. Laps on väga rahutu, kuulen ka et kõht muliseb, krooksub rohkem. Laps käitub kummaliselt ja näha on, et midagi vaevab. Sööb rinnapiima, lisatoiduna purusid/püreesid. Kakas viimati kaks päeva tagasi, kõht pehme, põletikunäitja korras. Päev pärast vaktsiini süüa ei tahtnud, nüüd jälle tahab. Pakun vett lutipudelist, seda joob üpris hästi. Ka magamine on selline närviline, niheleb ja niutsub vahel läbi une, mida varem ei teinud. Jällegi näha, et midagi vsevab last. Vaktsiinist on möödas 5 päeva, mida edasi teha? Kas see on normaalne ja peaks ise mööduma?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kui need kaebused on seotud vaktsiiniga, siis peaksid iseenesest mööduma.
Kõige sagedasem kõhuvalu on imikutel gaasidest. Gaaside vastu sobivad Cuplaton, SabSimplex, Espumisan. Need on käsimüügis ja apteegis osatakse nõu anda, mida ja kuidas konkreetselt kasutada.
Kui kõht käib korralikult läbi, ei ole kõhukinnisust ega sooles põletikku ning sellest kõhulahtisust, peaksid ka kaebused taanduma.
Laste enesetunne ja uni on selles vanuses tihti häiritud hammaste lõikumisega seoses. Kas on rohkesti sülge, laps paneb käsi suhu?
Ja alati ei saagi teada, mis konkreetselt häiris, kaebused lihtsalt mööduvad.
Kui laps on väga häiritud ja tundub et valust, võib anda ka paratsetamooli või ibuprofeeni.

Heade soovidega,
Kjulge