Sepsise tüsistus 13.05.22 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere,
Mu tütar peaaegu kaotas elu meie piirkonna haiglas (Iirimaal) vale diagnoosi tõttu ja oli kodus lõhkenud pimesoolega mitu päeva sest saadeti haiglast peaaegu kohe koju ja ei usutud et ta kõhuvalu oli kohutav, sepsise sai ka enne kui kiirabi haiglasse uuesti viis nädala pärast, tehti operatsioon ja eemaldati umbes 2 liitrit vedelikku, kuid vedelik (puss ingl k) tuli tagasi ja ka kopsud täitusid vedelikuga , saadeti lõpuks kiirabiga Dublini lastehaiglasse kus tehti teine operatsioon ehk jäeti sisse nn. kopsu äravoolu nn. voolik (drain) ja mitu kõhu äravouvoolikut mille lõpus kotikesed umbes 10ks päevaks. Tal oli kõhu sepsis kaua aega. Võttis alla 15 kg 10 päevaga juba enne teist operatsiooni, sai nn TPN'i umbes nädala ainult. Lõpuks kõige kangemad antibiootikumid aitasid infektsioonist üle saada. 4,5 kuud möödas kuid ta ikka haiglas, madala kaalu tõttu ja eriti äge kõhukinnisus tal , viimati roojas ise 10. märtsil (enne seda oli ka kõhukinnisus jaanuari keskpaik kuid siis kõhulahtistid aitasid ja väike kogus aeg ajalt) ainult nn. enemate abil toimub soolestiku tühjendamine vaatamata kõhulahtistitele (enema vist midagi klistiiri taolist aga mitte selline mis vanasti kodus oli) Tal ka iga päev iiveldab ja kõht on valus, ta siiski on and andnud oma parima et süüa ja juurde võtta .Aprilli alguses tehti CT scan ja öeldi et see oli "positiivne"., ainult et oli paistes kuna oli s*tta pungil täis..Ta on 15 a tüdruk ja on suure osa oma paksudest juustest kaotanud :( . Antakse multivitamiine ja ostsin probiootikume talle üle 3 nädala tagasi, ehk need natukenegi aitavad lõpuks.. Aga ta 3 päeva juba joob 12 klaasi Movicol lahtistit pluss lisaks 4 Senakot tabletti (enne seda oli 8 klaasi umbes 2 nädalat ja enne 8t oli 6 umbes 20st märstsist ja on ka Dulcalax'i antud) , ta kõht viimased 3 päeva väga paisunud , eriti armi ümbrus, arsti arvates (kes on üldarst) pole midagi hullu. Mis praegu toimub on nn disimpaction programm, nad ütlevad et soolestiku ülaosa on ikka veel nn sit*a täis mis tuleb suure koguse lahtistite abil pehmendada. Tal endal on hirm et ehk "bowel is going to rupture " ehk lõhkeb kuna ta valu on viimasel ajal hullemaks läinud ja ta saab ainult paracetamol 'i mis ei aita, kangemad valuvaigisteid ei anta kuna need teevad kõhukinnisuse hullemaks... iiveldab ka väga. vabandan pika jutu pärast aga kas see praegune fecal impaction on pikaajalise kõhusepsise tulemus ja kas on võimalik et soolestik ongi eluks ajaks rikutud? Ta arstid tahavad olla väga positiivsed ja mul tunne et nad ei taha halbadest võimalustest rääkida...ja nad et taha talle panna nn drip 'i kuid ta ei suuda ise juua palju vett kuna 12 klaasi lahtisteid vaja juua ja viimasel ajal eriti ei saa süüa kuna kohutavalt iiveldab ja ükski iiveldusevastane ravim pole aidanud, juba kaotab kaalus ja on umbes 37 kg, mulle on paljud inimesed med haridusega öelnud et tal oleks vaja drip 'i ja natuke ka NG tube feeding 'ut ehk toitumist nina kaudu , mis oleks teie arvamus?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Tegemist on keerulise haigusjuhtumiga ja lapsega tegelevad arstid, kes on eelnevaga ja praeguse olukorraga paremini kursis kui seda on võimalik kirjaga edasi anda.
Nasogastraalsondiga toitmine on üks võimalik lahendus sellises olukorras ja vajadusel seda kindlasti ka tehakse.
Saate ikkagi usaldada vaid last ravivaid arste ja kindlasti teevad nad otsuseid omavahel konsulteerides.
Edu soovides,
Kjulge