MMR vaktsiin alla aastasele lapsele 18.02.15 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere! Soovin minna reisima Balile 10-päevaks ja kaasa võtta 5,5-kuune beebi, kes on saanud kõik vaktsiinid kalendri järgi. Murelikuks teeb see, et nii väike pole vaktsineeritud leetrite vastu ja viimasel ajal on leetrite puhanguid maailmas olnud palju. Kas tohiks teda vaktsineerida ka MMR vaktsiiniga varem enne reisi nt kui ta on 5-kuune? Kas on olemas mingeid uuringuid, kus nii noori beebisid on vaktsineeritud MMR vaktsiiniga ja kas see oleks ohutu või on täiesti vastunäidustatud? Olen lugenud, et alla 6-kuustel lastel on immuunsus leetrite vastu ka ema poolt saadud mingil määral, vastab see tõele? Olen ise vaktsineeritud ja toidan last ainult rinnapiimaga. Ei tahaks reisi pärast riskida lapse eluga ja pigem jätaksin reisile minemata.

Arst vastas:

Eda Tamm

dr Eda Tamm

Infektsioonhaiguste arst

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Lugupeetud lapsevanem!

Emalt üsasiseselt saadud kaisekehad püsivad lapsel vähemalt kuus kuud ja isegi kauem. Lapse vaktsieerimise korral esimesel eluaastal segavad need kaitsekehad lapse enda immuunvastuse kujunemist. See ongi põhjuseks, miks lapsi vaktsineeritakase MMR vaktsiiniga alates 1 aasta vanusest. Erandkorras võib vaktsineerida ka alates 6 kuu vanusest, kuid seda ainult leetripuhangu tingimustes. Teie lapse erandkorras vaktsineerimine ei ole praegu kindlasti näidustatud.