pneuomokokk vaktsiinid 23.11.20 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Sooviksin selgitust pneukoki vaktsiinide kohta Pneumovax23 ja Prevenar13: mis on nende erinevused ja mille järgi valida. Soov on vaktsineerida nii ennast kui täiskasvanud poega, kellel taustal sagedased kopsupõletikud ja mõlemal diagnoositud astma (kasutame Symbikorti ja sellega haigus suhteliselt kontrolli all). Kas eelnimetatud pneumo vaktsiine võiks teha ka mõlemad korraga?

Arst vastas:

Eda Tamm

dr Eda Tamm

Infektsioonhaiguste arst

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Pneumokoki vaktsiinid on mõeldud bakteri poolt põhjustatud infektsioonide ( kõrvapõletik, kopsupõletik, ajukelmepõletik jms) profülaktikaks. Prevenar 13 on mõeldud eelkõige 2 aastastele lastele ja täiskasvanutele.
Pneumovax 23 > 2 aastastele riskigruppi kuuluvatele lastele ja täiskasvanutele ja > 65 a vanustele inimestele.

Kindlasti peaksite te oma perearsti käest täpselt küsima, millise vaktsiiniga teid 8 aastat tagasi vaktsineeriti.
Sellest sõltuvalt saab koos perearstiga otsustada kas üldse või emba-kumba vaktsiini tuleks teile teha.
Vaktsiine võib manustada vähemalt 8-nädalase intervalliga ja alustatakse Prevenar 13-ga. Kindlasti peate poja vaktsineerimise osas samuti perearstiga nõu pidama.