Alumiinium kuuikvaktsiinis 17.10.19 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere, uurisin vaktsiinides olevaid abiaineid ning tekkis küsimus alumiiniumi kohta. Nimelt, kuidas on aktsepteeritav, et infanrix hexa kuuikvaktsiinis on Al sisaldus 850 mcg, samal ajal kui Al ( sissesöödav) ohtuskogus päevas on 1000 mcg 68 kg kaaluva inimese kohta, mis teeb 12 kg kaaluva lapse kohta 200 mcg päevas? Täiendavalt, miks ei ole andmeid Al lihasesse süstitava ohutuskoguse kohta? Hetkel küll selline mõte, et ei soovi oma last teadlikult mürgitada vaktsiiniga.

Arst vastas:

Karmen Joller

dr Karmen Joller

Perearst

Kivimäe Perearstikeskus

Tere!

Kõik Eestis kasutusel olevad vaktsiinid on läbinud suuremahulised ja piinlikult täpsed testimised. Vaktsiinide kasutuselevõtu otsustab Eestis immunoprofülaktika ekspertkomisjon, kuhu kuuluvad tipptasemel arstid ja teadlased. Riigi jaoks on äärmiselt oluline, et lastele süstitavad vaktsiinid oleksid ohutud ja tõhusad: riik ei saa lubada kodanike haigestumiste tõusu - riigi jaoks on oluline hoida oma kodanike tervist. Seetõttu on iga vaktsiini kasutusele võtmisega tehtud Eestis väga põhjalik eeltöö.

Vaktsineerimine on võimalus, mitte kohustus. Mul on hea meel, et Eesti oma kodanikele seda võimalust pakub - väga paljudes riikides puudub riiklik immuniseerimiskava. Neis riikides on laste suremus kõrgem kui riikides, kus vaktsineeritakse.

Mis puutub alumiiniumi ohutusse kogusesse, siis Terviseameti andmetel on selleks 7 mg kehakaalu kg kohta. Kui beebi kehakaal on 5 kg, siis ohutuks koguseks loetakse 35 mg. Lisaks tuleb arvestada, et alumiinium on vaktsiinides erinevate ühenditena, mis tähendab, et see ei ole võrdne vaba alumiiniumi ioonide hulgaga (lihtsamalt öeldes: ühendites olev alumiinium ei toimi nii, nagu vaba alumiinium).

Lähtume ikka teaduspõhistest andmetest.

Lugupidamisega
Karmen Joller

https://www.terviseamet.ee/sites/default/files/content-editor/vanaveeb/Keskkonnatervis/vesi/joogivesi/Jv_indikaatornaitajad.pdf?fbclid=IwAR1CTRhFwN3muZN9xr7QpGRWKdo40H1zCfOzpxhMSNAKGWtK7qi7l6v1Pco