Lööve kätel, jalgadel, peopesadel ning jalataldadel 20.09.18 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

28.juunil tekkis mul järsku lööve käsivartele, jalasäärtele, peopesadesse ning jalataldadele. Lööve laienes kahe päeva jooksul. Lööve koosnes väikestest kõvadest punnidest, mis ei sügelenud. Hommikul tõustes olid "leebemad", kuid õhtuks intensiivistusid. Päike ajas lööbekohad (eriti käsivarred ning sõrmed) kuumama ja tekkis kerge põletustunne. Näol, seljal, kõhul punne polnud.
Võtsin korduvalt zyrtecit, määrisin löövet sibicortiga - ei leevendanud. Perearst kahtlustas kliiketendustõbe, emos arvati, et tegemist on enteroviirusega. Vereanalüüs enteroviirust ei tuvastanud. Lasin isemaksjana synlabis süüfilise antikehade analüüsi teha 7.augustil (google pakkus lööbe üheks võimalikuks variandiks süüfilise). Vastus oli piiripealne, kuid tehti ka süüfilise igm ning igg analüüsid, mis olid negatiivsed.
Lööve hakkas nädal pärast avaldumist vaikselt paranema, mõned punnikohad ketendasid väga õrnalt. Kahe nädala pärast oli lööve enamasti kadunud. Kuu hiljem tekkisid käsivartele (küünarnukist üles poole) punnide kohale valged laigukesed - just nagu kunagised armid, aga nahapinnaga tasased.
Lööbe ajal sain teada, et olen lapseootel ehk et lööve kestis ca 3-5. rasedusnädalal. Nüüd aga painab pidevalt mõte, kas see kummaline lööve võis ka loodet mõjutada. Millega võis olla tegu?

Arst vastas:

Karmen Joller

dr Karmen Joller

Perearst

Kivimäe Perearstikeskus

Tere!

Pildi ja teie kirjelduse alusel võib tegemist olla polümorfse valguslööbega.
Täpsemalt vt https://www.kliinik.ee/haiguste_abc/fotodermatoos/id-384

Kui mu hüpotees diagnoosi osas on õige, siis teie last see kahjustada ei tohiks.
Lööbe kordumisel pöörduge kindlasti nahaarstile.

Lugupidamisega
Karmen Joller