Haigus, mida pole olemas

Haigus, mida pole olemas

Maailmas teadaolevad haigused liigitatakse RHK-10 (Rahvusvaheline Haiguste Klassifikatsioon, 10. versioon – toim) registrisse, kus igale haigusele vastab kindel kood. Selle registri abil määravad arstid haiguste diagnoose ja ravi. Vaadates digilugu.ee portaalist oma haiguslugusid ehk epikriise, võib diagnooside all seesuguseid arsti sisestatud koode märgata.

On aga üks „müstiline“ ja laialtlevinud haigus, millesse suhtutakse sageli kui millessegi paratamatusse. Venitusarmid on olemas, nendega peab leppima ja neist ei räägita. Tegelikult pole venitusarmid meditsiinisüsteemis midagi uut. Vähesed teavad seda, aga ka venitusarmidele on olemas RKH-kood (L90.6). See tähendab, et venitusarmid on tegelikult diganoositav haigus, mida saab ravida. Paraku on selle diagnoosimine Eestis väga vähe levinud ning venitusarme peetakse peamiselt esteetiliseks mureks. Ehkki need ei ole füüsilise tervise seisukohalt kuidagi ohtlikud, põhjustavad venitusarmid edaspidi pigem vaimse tervise probleeme. Kui patsient tunneb, et need häirivad teda, on venitusarmidega siiski vaja tegeleda.

Venitusarmide mõju tervisele

Venitusarmid võivad tekkida nii meestel kui naistel. Seda näiteks teismeeas, kui keha hakkab kiiresti kasvama ning nahk ei jõua kasvutempoga sammu pidada. Samuti sportlastel, hormonaalsete probleemide ja kaaluprobleemide küüsis vaevelnud inimestel. Väga sageli kaasnevad venitusarmid rasedusega. Umbes 40 protsendil sünnitanud naistest esineb venitusarme. Kombineerituna hormonaalse tasakaalu kõikumise, kurnatuse ja venitusarmidega kaasneva minapildi muutumisega, on see üks sünnitusjärgse depressiooni tekkimise põhjuseid.

Moskvast Eestisse kolinud laserravi ekspert dr Alexander Uskov tegeleb muuhulgas ka venitusarmide eemaldamisega. „Enamikel patsientidel, kes venitusarmide küsimusega minu kabinetti jõuavad, on madal enesehinnang ning kehv tuju. Enamasti on need naised, kelle lapsega on kõik korras, kuid kes tunnevad, et venitusarmid on justkui hind, mida nad on pidanud emaks saamise eest maksma. Tihti on nad õnnetud, sest nad ei teadnud, et nii võib juhtuda ega olnud vaimselt selleks valmis. Samuti arvavad patsiendid, et armid jäävad nendega elu lõpuni, kuna nad ei tea, et sellele on olemas lahendusi,“ kirjeldab dr Uskov.

Dr Uskov
Confido Laserravi Kliiniku juht dr Alexander Uskov

„Pahatihti kahjustavad venitusarmid nende naiste elukvaliteeti. Magamistoas hakatakse valgust vähendama ning välditakse enese peeglist vaatamist, sest häbenetakse venitusarme. Isegi arsti vastuvõtul on sellest nii valus rääkida, et puhketakse nutma.“ Niisiis ei ole venitusarmid vaid esteetiline probleem, vaid ka psühholoogiline trauma.

Kuidas venitusarme ennetada ja ravida?

Venitusarme saab mingil määral vältida, juues piisavalt vett ja nahka pidevalt niisutades. Kaalu langetamisel ja sportlastel ei tohiks kaalumuutuse tempo olla liiga järsk, et nahk jõuaks taastuda. Kuna iga inimene ja tema nahk on erinevad, võib ka profülaktika olla individuaalne. Lapseootuse puhul mõjutab venitusarmide teket nii naise vanus, tema nahatüüp kui ka see, kas ta on enne sünnitanud. Et ämmaemandada ja günekoloogid keskenduvad rohkem ema ja lapse füüsilisele tervisele, oleks konsultatsioon laserravi- või nahaarstiga kasulik juba enne sünnitust. Ka siis, kui rasedust alles planeeritakse. Arst oskab anda nõu, missugust silikoonkreemi kasutada ja mida veel teha, et venitusarme tekiks vähem ning kuidas toimida pärast sünnitamist. Konsultatsioon maksab vaid 15 eurot.

Ehkki kreemid aitavad venitusarme ennetada, ei toimi nad siiski venitusarmide eemaldajana, nagu mitmed tootereklaamid lubavad. Venitusarmide raviks kasutatakse erinevaid tehnikaid. Vahel võivad abiks olla naha keemiline koorimine või mesoteraapia. Üks võimalus venitusarmide raviks on laserravi. Viimase puhul on samuti erinevaid võimalusi, sõltuvalt nahtüübist ja tervisemure ulatuslikkusest. Laserravi valikus on erineva võimsusega fraktsionaalsed CO2-laserid ning infrapunalaser. Oma kogemusest teab dr Uskov öelda, et mõnikord kasutatakse ühe inimese venitusarmide raviks rohkem kui viite erinevat masinat.

Venitusarmid
Venitusarmide ravi. Tulemus pärast 5 ravikorda.

Kellele laserravi sobib ja kuidas see käib?

Laserravi konsultatsioonile võib minna nii raseduse planeerimise järgus, enne sünnitust kui esimesel võimalusel pärast sünnitust. Raviga võib alustada juba üks kuu pärast sünnitust, kui tervis seda lubab. Kunagi ei ole liiga vara oma tervisemurega tegelemiseks!

Laserravi on protsess, mitte protseduur. Venitusarmide eemaldamiseks tuleb teha 4-7 laserravi protsduuri, intervalliga ühest kuust kuni paari kuuni, sõltuvalt patsiendist ja tema seisundist. Ühe protseduuri hind jääb vahemikku 150-250 eurot. Protseduuri raames tehakse kontrollpildid, vajadusel ka uuringud. Laserseanss ise kestab vaid 5–20 minutit, sõltuvalt sellest, kui suurel alal ja kui sügavad venitusarmid on. „Mõnikord aitab isegi kahest protseduurist,“ julgustab dr Uskov. Üldiselt kestab ravi kestab keskmiselt 10 kuud kuni aasta. Selle aja jooksul tuleb arstiga kohtuda umbes viis korda korda, sõltuvalt ravivajadusest.

Venitusarmid 2
Venitusarmide ravimine laseriga. Tulemus pärast 8 ravikorda.

Enamasti on iga laserravi seanss erinev, mitte ei korrata sama protseduuri mitu korda. Kogu protsessi vältel stimuleerib arst nahka ja armkudet laseri abil selliselt, et naha sees imiteeritakse paranemise protsessi. Protseduuridel tehakse tuimestus kas süstide või geeliga. Geeli puhul tuleb 30 minutit oodata, et tuimestus mõjuma hakkaks. Nii on laserseanns vaid kergelt kipitav ja ebamugav või suisa valutu. Pärast laserravi seannsi tuleks paar nädalat päikest vältida. Lisaks tuleb nahka hoolikalt arsti määratud kreemidega niisutada. Sügavamate venitusarmide puhul olla vajalik isegi haavahooldus.

Et paranemisprotsess on aeganõudev, on ideaalne aeg raviga alustamiseks on sügisel. „See sobib hästi, sest niikuinii tuleb vältida päikest. Lisaks on järgmiseks hooajaks armid suuremas jaos kadunud, patsiendi enesekindlus taastunud, meel rõõmsam ja ta saab hea enesetundega suve nautida,“ kinnitab arst.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada