Talvised nahamured: punased kuivad põsed ja lõhenevad huuled

Talvised nahamured: punased kuivad põsed ja lõhenevad huuled

Külmad ilmad ja sellega kaasnev kütteperiood on tegurid, mis mõjutavad talvel tugevalt nahka. Eriti suure löögi saab väliskeskkonnalt katmata näonahk. Mida ketendavate põskede ja lõhenevate huultega ette võtta?

Punetavad ja ketendavad laigud näol võivad viidata nahakuivusele. Kuiva nahka võivad põhjustada niiskuse kadu naha pindmistes kihtides, liiga kuuma veega pesemine, tugevatoimeliste pesemisvahendite kasutamine või naha pidev ärritamine ja traumeerimine.

Talvisel hooajal võivad teguriteks olla ka madal välitemperatuur ja külm tuul, liiga kuiv õhk toas, suur temperatuuride erinevus välis- ja toatemperatuuri vahel ning vähene päikesevalgus. Tubased radiaatorid ja konditsioneerid autos või kontoris kuivatavad samuti ruumi õhku ja seeläbi muutub ka nahk kuivemaks. 

Kreemita nägu ja anna aega taastumiseks

Nahakuivuse leevendamiseks peab regulaarselt vähemalt kaks korda päevas kasutama baaskreeme. Need on vajalikud, sest tekitavad ajutise kaitsebarjääri kahjustatud naha kõige pindmisele kihile, andes sellele aega taastumiseks. Baaskreemid parandavad naha kaitsebarjääri, vähendavad vedeliku kadu läbi kahjustunud naha, taastavad rakkudevahelised lipiidid, mis tõmbavad külge, hoiavad ja jaotavad niiskust epidermises, ning muudavad naha väljanägemiselt siledamaks, pehmemaks ja tervemaks.

Kuiva ja ketendava naha puhul võib konsulteerida ka arstiga, et leida sobivaim hooldusvahend ning saada haiguse puhul diagnoos ja ravi. Nahakuivuse põhjuseks võib olla ka mõni nahahaigus, organismi üldhaigus või mikroelementide, nagu tsink, ja asendamatute rasvhapete puudus organismis.

Joo vett, ära limpsi ja kasuta huulepalsameid

Nahk on huultel õrnem kui näos, mistõttu võivad huuled külmal ja tuulisel ajal muutuda eriti krobeliseks ja kuivaks. Selleks, et huuled talvel ei lõheneks, võiks ennetavalt kasutada naturaalseid komponente sisaldavaid huulepalsameid ja -salve. Vältima peaks huulehooldustooteid, mis sisaldavad kunstlikke lõhna- ja värvaineid, kamprit, mentooli ja parafiinõlisid.

Lisaks on oluline tarbida piisavalt vett ja pidada meeles, et huuli ei tohi õues limpsida, sest nii peseme neilt maha loomuliku rasu ja huuled muutuvad veelgi kuivemaks. Huuled võivad anda vihjeid ka organismi üldise tervisliku seisundi kohta. Näiteks, kui organismil on vitamiini- või mineraalainete puudus, on võimalik seda huultelt välja lugeda.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada