Enne EMOsse pöördumist püüa kergemat vigastust ise ravida

Enne EMOsse pöördumist püüa kergemat vigastust ise ravida Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud-õpetaja Kristiina Vaas ja kõrgkooli õenduse õppetooli lektor Ljudmila Linnik näitavad, kuidas verejooksu sidemerullidega sulgeda ning rõhkside siduda.
Allikas: Liis Treimann/Postimees

Kergematest vigastustest saab enamasti omal käel jagu – vaja on puhast vett, sidumisvahendeid ja rahulikku meelt, kirjutab Postimees Tervis. Liigesenihestuse või silmavigastuse puhul tasuks pöörduda EMOsse, luumurd vajab kiirabi, räägivad Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud.

Matkates või sobimatute jalanõudega kõndides saadud villid tekivad niiskuse ja hõõrdumise koosmõjul. Neid ei soovitata avada, sest tekib põletiku oht, sõnas Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud-õpetaja Kristiina Vaas. «Esmaabiks tuleks vähendada hõõrdumist ja survet villi kohal ehk eemaldada jalanõu ning kaitsta vill sideme või plaastriga,» seletas Vaas.

Haavu ja marrastusi tuleks loputada veega ja kuivatada, võib kasutada haavaravitooteid või antiseptilisi vahendeid. «Kindlasti tuleks enne veenduda, mida võib haavale panna ja mida mitte. Suure pinnaga marrastustel ja haavadel on infektsiooni oht, seepärast tasub vigastusel silma peal hoida,» sõnas Vaas.

Lõikehaavade puhul tuleb verejooks kinni suruda, kasutades kindaid, kilet või rätti, kuid piisab ka puhtast käest. Verejooks sulgub umbes kümne minutiga. «Kui verejooks ei peatu, aseta peale rõhkside ja kutsu abi. Rõhkside surub kinni veritseva piirkonna veresooned, kuid ei kahjusta terveid kudesid. Selle võib teha ka käepärastest vahenditest,» sõnas lektor. Rõhksidet ei eemaldata aga ilma meedikute loata.

Peavalu annab märku vedelikupuudusest

Dehüdratsioon ehk vedelikuvaegus tekib füüsilise pingutusega, kuuma ja higistamise koosmõjul. Koos veega väljuvad ka elektrolüüdid ning kehal tekib oluliste ainete puudus. «Esimesed märgid on peavalu ja õhetus, ka uimasus,» rääkis kõrgkooli õenduse õppetooli õppejõud-lektor Ljudmila Linnik. Päikesepiste esimene sümptom ongi dehüdratsiooni põhjustatud peavalu.Vedelikupuuduse tunnusteks on ka kahvatu kuiv nahk, kuiv suu ja keel, nõrkus ning võib esineda vaimseid häired.

«Esmaabiks tuleb taastada vedelikukadu, andes juua spordijooki või mineraalvett, selle puudumisel tavalist vett. Ka seedetrakti häirete, näiteks kõhulahtisuse, kõhuvalu, iivelduse, oksendamise või palavikuga on vaja vedeliku taastamine,» rääkis ta.

Kodune lahus vedelikupuuduse leevendamiseks: ühes liitris vees lahustada 0,5 teelusikat soola, 6 teelusikat suhkrut.

Päikesepiste puhul võib esineda peavalu, külmatunne, pearinglus; raskemal juhul palavik, oksendamine, nägemishäired; higistamine võib lakata. Esmaabina tuleb inimene viia varju, eemaldada liigsed riided ja jahutada veega, kindlasti anda juua.

«Lihtsam on seda ennetada – viibida varjus, vältida keskpäevast päikest, kanda heledaid riideid, katta pea, juua vett, kasutada ka päikesekreeme,» sõnas Linnik.

Putukamürgiallergia avaldub kiiresti

«Puuk eemaldatakse võimalikult naha lähedalt peenikeste pintsettidega järsult tõmmates. Parem on kasutada spetsiaalseid puugieemaldajaid,» rääkis Linnik. Puukborrelioosi tunnusteks on lööve, mis võib esineda punaste laikudena ja gripilaadsed sümptomid: palavik, peavalu, väsimus. Haiguse peiteaeg on kuni kuu.

Entsefaliidi peiteaeg on kuni 28 päeva, tavaliselt 1–2 nädalat. Tekib väike palavik, halb enesetunne, pea- ja lihasvalud, iiveldus, seedehäired, nohu. «Võib nädala-kolme jooksul esineda uus palavik, peavalu, iiveldus, oksendamine, valguskartus, kuklakangestus, uimasus, halb enesetunne. Siis kujuneb välja peaaju- ja ajukelmepõletik,» seletas Linnik. Haiguse vastu saab vaktsineerida: kaks süsti 1–3-kuulise vahega, kolmas süst aasta pärast. Iga kolme aasta tagant soovitatakse teha kordussüst.

Mesilase või herilase nõelamise korral eemaldada nõel kohe. Kahjustatud ala soovitab Linnik põhjalikult desinfitseerida alkoholi või mõne muu antiseptikuga. Lööbe, lokaalse temperatuuritõusu ja palaviku korral tuleks minna perearsti juurde.

Kuidas käituda silmakahjustuse korral

Silma sattunud prahiga kaasneb tavaliselt valu ja tugev pisaravool ning kergemal juhul eemaldab pisaravedelik sodi silmast, rääkis optometristi õppekava juht lektor Vootele Tamme. Silm on siis ärritunud ja punane, kuid valu möödub.

Kui sodi ei ole välja tulnud, tuleb hoida silmi lahti ja ohtralt puhta veega loputada. «Võimaluse korral panna nägu üleni vette ning vees silmi pilgutada. Juhul kui võõrkeha silmast ei välju, asetada suletud silmale puhas marlilapp või taskurätik ning toimetada kannatanu EMOsse,» rääkis Tamme. Mitte mingil juhul ei tohi silma hõõruda, rõhutab ta, siis on suur tõenäosus sarvkesta vigastada. «Teravam praht võib konjunktiivi läbida või kinni jääda,» seletas Tamme. Võimaluse korral tuleks katta kannatanu mõlemad silmad, muidu liigub koos avatud silmaga ka viga saanud kaetud silm.

Valguskahjustuse tunnuseks on tugev valu silmades, millega kaasneb liivatunne, valguskartus, silmade punetus ja keskmisest suurem pisaravool. Võimaluse korral tuleb kannatanu silmad kinni katta, selleks kõlbavad ka hästi tumedad päikeseprillid, ja saata ta silmaarsti juurde EMOsse. «Kergematel juhtudel mööduvad nähud mõne päevaga, kui ülemäärasest valgusest hoidutakse ning silmadele rahu antakse,» rääkis Tamme.

Nikastus vajab rahu, murd kiirabi

Nikastused ehk «väljaväänamine» on liigese liigne venitus ning üks kergemaid jäsemevigastusi. Kui esineb ka liigesesidemete rebend, võib tekkida hematoome ja paistetust, kuid vajadust EMOsse pöörduda enamasti ei ole. «Nikastuse puhul ei ole mõistlik kõndida, vaid lihtsalt jalanõu ära võtta, et paistetusel oleks ruumi. Tuleks külma peale panna ja jala natuke üles tõsta,» sõnas lektor Ljudmila Linnik. Külma soovitab ta kasutada 20 minutit korraga ning mitte otseses kontaktis nahaga.

Nihestus on tõsisem vigastus, mille puhul kahjustuvad liigese ümber olev kapsel ja sidemed nii, et liigesepinnad nihkuvad teineteise suhtes. Liigesekapsli- ja sidemevigastusest annab märku tugev valu, jäse ei liigu tavapärasel moel ning on ebaloomuliku kujuga. Esmaabiks soovitab Linnik panna peale külma ning anda liigesele rahu. Kuna nihestus võib vajada ka operatsiooni, vähimal juhul röntgenit, siis tuleb sellega minna EMOsse,» rääkis Linnik.

Luumurd on samuti kiirabi pärusmaa, eriti lahtine verejooksuga murd. Jäse tuleb stabiliseerida leitud asendis, et murdunud luu tükid ei kraabiks kudesid. «Kannatanut tuleb rahustada ning paluda tal mitte liigutada. Inimeste esimene reaktsioon on tõsta vigasaanu püsti või istuma, isegi vägisi tõstetakse üles,» rääkis Linnik. Tegelikult tuleb ta jätta kiirabi tulekuni õnnetuse juhtumise asendisse. Liigutamine vaid süvendab verejooksu. Tugev verejooks tuleks muidugi kinni vajutada, sõnas Linnik. Tema sõnul on raske vigastuse puhul olulisim anda kiirabile oma täpne asukoht ning säilitada rahu.

Põletuse tohterdamine algab jahutusega

Esmaabi põletuse korral

  • Peata kuuma toime nahale, selleks vii kannatanu eemale kuuma allikast.
  • Alusta jahutamist nii kiiresti kui võimalik.
  • Jahutada jaheda veega 15–20 minutit: jahutamine peatab kuumuse toime, vähendab turse teket ja leevendab valu. Jää kasutamine keelatud.
  • Kata haav steriilse või pesupuhta linaga.
  • Kata kannatanu soojalt.
  • Naha küljes olevaid riideid ära eemalda.
  • Võib kasutada põletusvastaseid geele.

Pöördu arstile, kui...

  • põletuspinnal on villid või koorik, mis on suurem kui kannatanu peopesa,
  • tegemist on sügava põletuse astmega,
  • kahtlustad hingamisteede põletust: kui põletus on näo- või kaelapiirkonnas ja kui kannatanu on viibinud põlevas ruumis,
  • põletada on saanud silmad: põlenud ripsmed ja/või punetavad silmad. Esmaabiks jahutada külma veega.

Allikas: Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli konspekt

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada