ITK naistekliiniku kõige võimsam ultraheliseade sai versiooniuuenduse

ITK naistekliiniku kõige võimsam ultraheliseade sai versiooniuuenduse

Tänu naistekliiniku ultraheliseadme versiooniuuendusele saab Ida-Tallinna Keskhaiglas teha rasedatele 4D-uuringut, mille abil on võimalik näha töötava südame vereringet ja paremini hinnata loote heaoluseisundit. ITK Perinataalkeskuse juhataja dr Ferenc Szirko selgitab lähemalt, milliseid võimalusi 4D-ultraheliaparaat pakub.

Kui teised erialad panustavad piltdiagnostikas magnetresonants- (MRT) ja kompuutertomograafiasse (KT), siis sünnitusabis on valikmeetodiks ultraheliuuring. Naistekliinikus on esindatud kõik ultraheliaparaatide tüübid – alates lihtsatest seadmetest, mis võimaldavad elementaarset uuringut, kuni kümneid lisafunktsioone võimaldavate tippaparaatideni.

Moodsates piltdiagnostika aparaatides on oluline nii skaneerimisel saadavate pikslite arv, mis sõltub enamasti signaali genereerivate ja vastuvõtvate elementide hulgast, kui ka signaali töötlev riist- ja tarkvara. Signaalitöötluse riistvarast sõltub, kui sujuv reaalaja pilt on. Algoritmist, mille abil töödeldakse signaali (tarkvarast), sõltub pildi kvaliteet.

Lisaks tavapildile võimaldab ultrahelisignaal eristada verevoolu ning hinnata seda nii kvalitatiivselt (tavaline–ebatavaline) kui ka kvantitatiivselt (verevoolu kiirus, kiiruse muutus sõltuvalt südametsüklist). Veresoonte kuvamist nimetatakse Doppler-uuringuks.

Süvauuringuteks kasutame sünnitusmajas Voluson 10e seadet, mis sai tänavu viimase pilditöötluse riist- ja tarkvara uuenduse ehk platvormi Bt18. Tänu uuele algoritmile on veelgi paranenud veresoonte kuvamise kvaliteet, on õnnestunud oluliselt alandada taustamüra, mis kipub eriti rikkuma signaali soontest kas väga kiire või väga aeglase verevooluga. Veresoonte kuva, mida saadakse Doppler-uuringus aina rohkem, meenutab angiograafiapilte (pilt, mis saadakse KT- või MRT-uuringul kontrastainet kasutades).

Oluliseks saavutuseks on veresoonte Doppler-signaali kuvamine reaalajas ehk 4D-uuring. Veresoonte, õigemini verevoolu, kuvamine on tähtis kahest aspektist.

Esiteks sellepärast, et südamerikked on kõige sagedasemad arenguhäired. Tänu vastsündinute südamekirurgia arengule õnnestub mõndagi riket korrigeerida nii, et edasine elukvaliteet paraneb oluliselt. Kas prognoos on hea või riket ei anna korrigeerida, saab öelda suuresti südamestruktuuride ja nende talitluse detailse analüüsi järel. Siin tulebki appi 4D-uuring.

Teiseks, mõne rikke olemuseks on elundi või selle osa väljaarenematus, alaareng või kärbumine. Siingi tuleb appi veresoonte kuvamine. Isegi kui elund ise on pildil raskesti eristatav, aitab selge veresoonte joonis hinnata olukorra raskust – vastava veresoone või selle osa puudumine tähendab ka elundi, või selle osa puudumist.

Kokkuvõttes võimaldab naistekliiniku ultraheliseadme uuendus paremini hinnata loote heaoluseisundit.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada